Fiskus zmienia zdanie. Odzież czy kosmetyki jednak można wliczyć w koszty firmowe

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Fiskus zmienia zdanie. Odzież czy kosmetyki jednak można wliczyć w koszty firmowe

Fiskus do tej pory raczej niechętnie podchodził do wliczania odzieży czy kosmetyków w koszty firmowe, zarzucając, że wydatki poniesione na zakup tych rzeczy mają charakter osobisty lub są w rzeczywistości kosztami reprezentacji. Teraz jednak się to zmienia – i w niektórych sytuacjach odzież i kosmetyki można wliczyć w koszty firmowe.

Odzież i kosmetyki można wliczyć w koszty firmowe

Wątpliwości co do wliczania wydatków na zakup odzieży czy kosmetyków w koszty uzyskania przychodu pojawiają się już od kilku lat. Jeszcze w 2018 r. jedna z podatniczek złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w tej sprawie. Wnioskująca prowadziła działalność gospodarczą jako modelka; w jej ramach podpisywała umowy o udział w sesjach fotograficznych i filmach. Aby należycie wykonać działania, musiała dokonywać zakupów m.in. odzieży czy kosmetyków do makijażu, które następnie były wykorzystywane do charakteryzacji wykorzystywanych podczas sesji i kręcenia filmów. W związku z tym jej zdaniem mogła wliczyć wspomniane wydatki w koszty uzyskania przychodu. Wtedy Dyrektor Krajowej Interpretacji Skarbowej uznał stanowisko podatniczki za błędne.

Jak się teraz okazuje, Szef KIS ma jednak odmienne zdanie na ten temat – i 9 marca dokonał z urzędu zmiany interpretacji indywidualnej. Zdaniem szefa KIS wydatki poniesione przez podatniczkę nie zostały bezpośrednio zawarte w katalogu wydatków łączonych z kosztów uzyskania przychodów – i mają obiektywny związek przyczynowo-skutkowy z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Odzież nie zawsze służy reprezentacji

Szef KIS zwrócił uwagę, że o wydatkach na reprezentację (których nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu) można mówić wtedy, gdy celem jest stworzenie pewnego wizerunku podatnika czy dobrego obrazu jego firmy. W tym konkretnym przypadku zakup odzieży i kosmetyków nie miał jednak tego celu. W uzasadnieniu interpretacji zmieniającej można przeczytać, że

skoro celem poniesienia przez podatniczkę wydatków na zakup obuwia, odzieży oraz kosmetyków jest możliwość właściwego przygotowania do udziału w zdjęciach do filmów oraz sesjach fotograficznych, a zakupiona odzież, obuwie i kosmetyki do charakteryzacji są niezbędne do prowadzenia działalności z zakresu modelingu, to wydatki te mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w zakresie, w jakim racjonalnie jest to uzasadnione rozmiarem tej działalności, pod warunkiem, że nie mają wyłącznie osobistego charakteru i zostaną właściwie udokumentowane.

Tym samym fiskus przyznał rację podatniczce i zauważył związek przyczynowo-skutkowy między poniesionymi wydatkami a prowadzoną działalnością. Oczywiście należy mieć na uwadze, że tym samym odzież i kosmetyki można wliczać w koszty firmowe, ale tylko wtedy, gdy faktycznie są potrzebne do tego, by przedsiębiorca mógł dokonać konkretnej czynności w ramach prowadzonej działalności (niezwiązanej z reprezentacją), która przyczyni się do uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.