Superspółka Daniela Obajtka prawdopodobnie poszerzy się nie tylko o Lotos, ale i o PGNiG. A w przyszłości, kto wie, może i nawet kupi jakieś media?

Biznes dołącz do dyskusji (37) 15.07.2020
Superspółka Daniela Obajtka prawdopodobnie poszerzy się nie tylko o Lotos, ale i o PGNiG. A w przyszłości, kto wie, może i nawet kupi jakieś media?

Maciej Bąk

To już pewne – Orlen kupuje Lotos. Zgodziła się na to Komisja Europejska, a to oznacza że najważniejsza przeszkoda została pokonana. Szykuje się nam więc superspółka, która będzie miała monopol na polskie rafinerie i zajmie się też coraz poważniej energetyką. Bo Daniel Obajtek już chce kupować PGNiG. I nie sądzę, żeby był to koniec jego zakupów.

Orlen kupuje Lotos

Dlaczego rząd PiS tak intensywnie dąży do przekształcenia najważniejszych spółek Skarbu Państwa w jeden wielki koncern? Wicepremier i minister aktywów państwowych pisze o tym wzniośle. „Realizuję marzenie śp. Lecha Kaczyńskiego – budowy wielkiej firmy europejskiej, która będzie mogła konkurować na całym świecie”, pisze Jasek Sasin.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreśla z kolei, że fuzja Lotos Orlen to coś, co powinno wydarzyć się już dawno, nawet jeszcze przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Zdaniem szefa przyszłej superspółki to krok niezbędny do tego, żeby polski biznes zaczął konkurować z takimi gigantami jak Shell czy BP. A że, jak podkreśla Obajtek, te koncerny również łączą branżę paliwową z energetyką, to i w połączonym z Lotosem Orlenie nie może zabraknąć energetyki. Wiemy już zatem po co Orlenowi Energa, którą kupił w kwietniu tego roku.

Szef PKN Orlen przewiduje, że połączenie z Lotosem domknie się w ciągu najbliższych dwóch lat. Rafineria w Gdańsku oczywiście zostanie, podatki podobno również, a w tym, co po Lotosie zostanie, nie będzie żadnych zwolnień grupowych. Tyle jeśli chodzi o zapowiedzi. Danielowi Obajtkowi nie można odmówić zdecydowania i pewności siebie. Przyszłość jednak zweryfikuje prawdziwość jego twierdzeń.

Interes biznesowy czy polityczny?

Wątpliwości wokół tego procesu mają charakter i biznesowy i polityczny. W kwestii biznesowych sceptycznie pochodzi do niego Adam Jasser, były prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. „To będzie długi i bolesny proces i jego efekt jest nieprzewidywalny”, pisze na Twitterze Jasser. I pyta: jaki z punktu widzenia potrzeb inwestycyjnych Orlenu sens ma wydawanie miliardów na pokaleczony Lotos?

Są też pytania dotyczące politycznych przesłanek wokół tworzenia superspółki. Czy rząd chce w ten sposób pomóc zbudować na nowo system oligarchiczny w Polsce na sposób wschodni? Czy superspółka będzie inwestowała w media, które ulegną repolonizacji, zgodnie z tym co zapowiada Prawo i Sprawiedliwość? Czy wielki państwowy koncern zacznie przybierać formę gospodarki centralnie planowanej, znanej ze słusznie minionych czasów?

Daniel Obajtek zapewnia, że w media inwestować nie chce, a fuzja ma nas przybliżyć do Europy, a nie od niej oddalić. Brzmi to wszystko bardzo dobrze. Problem w tym, że prezes Orlenu wypełnia zadania zlecone mu przez rząd. A ten, jak już wielokrotnie się przekonaliśmy, czystych intencji raczej nie ma.

(zdjęcie pochodzi z Twittera Daniela Obajtka)

37 odpowiedzi na “Superspółka Daniela Obajtka prawdopodobnie poszerzy się nie tylko o Lotos, ale i o PGNiG. A w przyszłości, kto wie, może i nawet kupi jakieś media?”

 1. Jakby chcieli kupić media to już by kupili. Rzadko pojawiają się okazje na przejęcia, najczęściej gdy jakiś obcy koncert redukuje aktywa w Polsce, w ciągu ostatniego roku na sprzedaż było radio ZET oraz Interia. Żaden z tych podmiotów nie został kupiony przez spółki państwowe.

  • Przecież dyktatura PiS ostrzyła sobie zęby na Radio ZET, może nie przez spółkę państwową ale przez spółkę Fratria, która tak głęboko wchodzi w dupę PiSowi że głębiej się nie da. Oczywiście wszystko to na skandalicznych warunkach bez żadnych zabezpieczeń finansowych, a sam zakup miał być sfinansowany z kredytu udzielonego przez znacjonalizowany Bank Peako. To była kwintesencja dyktatury PiS, a w wolnym rynku nikt nawet by nie pomyślał że można dać taką ofertę.
   A Interię przejął Solorz, który już zaczyna być urabiany na pro PiS, więc będzie można się spodziewać że Interia będzie przypominała coraz bardziej TVP Info.

   • W zachodnich państwach które pewnie traktujesz jako wzór normą jest że państwo wykupuje media o zasięgu międzykrajowym z kapitałem zagranicznym. Przykładem jest „Berliner Zeitung” który miałbyć kupiony przez amerykanów, ale niemcy nie dopuścili do przejęcia, przykładów można znaleźć mnóstwo. Tvp jest patologiczne, ale identycznie jest w mediach z kapitałem niemieckim które też nie są i nigdy nie były obiektywne. Problemem jest to ze my jako naród mamy niską samoocenę i bardzo lubimy być chwaleni przez zachód a to daje duże możliwości nacisku na naszych polityków poprzez opiniowanie ich w oczach wyborców.

 2. Super, ten jełop z dziurami na gębie realizuje sobie marzenia bo tak mu się podoba. Może zróbmy jeden hipernarodowy koncern i niech wszyscy tam pracują, taki kołhoz jak za komuny.
  Ten sam Fachowiec od jakże udanych wyborów kopertowych, na których nieprzeprowadzenie wydano jedynie 70 milionów. Ale co tam, skoro można lekką ręką roztrwonić 70 baniek to 70 miliardów też można rozpieprzyć bez zastanowienia, bo przecież to żadna różnica i ich to nie kosztuje.

  • Ale ciemny lud chce komuny znów o wszystkim będzie decydowała partii i będzie można przestać myśleć taki błogostan dla połowy kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *