Wiadomo już, o ile może wzrosnąć pensja minimalna w 2023 r. To byłaby rekordowa podwyżka

Praca Dołącz do dyskusji (44)
Wiadomo już, o ile może wzrosnąć pensja minimalna w 2023 r. To byłaby rekordowa podwyżka

Obecnie płaca minimalna wynosi 3010 zł brutto. W przyszłym roku może nas czekać jednak rekordowa podwyżka. Pensja minimalna w 2023 r może być wyższa nawet o 400 zł.

Pensja minimalna w 2023 wyższa nawet o 400 zł. Pod jednym warunkiem

Jak podaje „DGP”, przyszłoroczny wzrost wynagrodzenia minimalnego może być rekordowy. Z wyliczeń wynika, że możliwa jest pensja minimalna wyższa nawet o ponad 400 zł. W 2023 r. najniższa płaca mogłaby wynosić 3416,30 zł.

Wszystko zależy od tego, ile ostatecznie wyniosła przeciętna płaca w I kwartale 2022 r. Jeśli co najmniej 6021 zł (a jest to więcej niż prawdopodobne), to podwyżka pensji minimalnej wyniesie właśnie ponad 400 zł – ze względu na konieczność zastosowania mechanizmu ochronnego z ustawy o minimalnym wynagrodzeniu.

Oczywiście wzrost płacy minimalnej jest uzależniony od znacznie większej liczby czynników; pod uwagę brany jest też prognozowany wskaźnik cen na rok następny. Jeśli pensja minimalna jest niższa od połowy wysokości średniej krajowej – również o dwie trzecie realnego wzrostu gospodarczego.

Dane o wysokości przeciętnej płacy w I kwartale 2022 r. poznamy 11 maja – wtedy GUS opublikuje gotową informację.

Rząd teoretycznie może zaproponować jeszcze wyższą płacę minimalną

W pierwszej kolejności Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (dysponując odpowiednimi danymi) składa propozycję nowej wysokości płacy minimalnej Radzie Ministrów. Jeśli rada przyjmie propozycję, kierowana jest ona następnie do Rady Dialogu Społecznego. W radzie zasiadają przedstawiciele rządu, organizacji pracodawców i związków zawodowych; otrzymają od rządu propozycję konsultują między sobą. Rada do 15 lipca składa rządowi własną propozycję wzrostu płacy minimalnej – może ona pokrywać się z wcześniejszą propozycją rządową, ale może być też wyższa. Jeśli RDS nie złoży swojej propozycji (lub nie jest w stanie z uzasadnionych przyczyn uzgodnić wysokości minimalnego wynagrodzenia) Rada Ministrów samodzielnie – do 15 września – ustala wysokość minimalnego wynagrodzenia na kolejny rok. Nie może wynosić ono jednak mniej, niż pierwsza propozycja przekazana do RDS.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że rząd może ostatecznie zaproponować wyższą pensję minimalną niż wynikałoby to z samych tylko wskaźników branych pod uwagę przy ustalaniu nowej najniższej płacy. Równie dobrze zatem ekipa rządząca może zdecydować się na przedstawienie propozycji jeszcze większej podwyżki.

Pensja minimalna rośnie wolniej, niż zapowiadał to rząd

Jeśli faktycznie pensja minimalna w przyszłym roku będzie wyższa nawet o 400 zł, to czeka nas rekordowa podwyżka – wyższa od tej z 2020 r., gdy najniższe wynagrodzenie wzrosło o 350 zł. Co jednak ciekawe, wzrost minimalnej płacy i tak nie jest tak szybki, jak przed kilkoma laty zapowiadała to ekipa rządząca. Według zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego już w 2022 r. minimalne wynagrodzenie miało wynieść 4000 zł brutto.