Pilsner Urquell chce walczyć z kraftem i cofa licencje innym browarom. Teraz piwo będzie warzone tylko w Czechach

Zagranica Zakupy Dołącz do dyskusji (327)
Pilsner Urquell chce walczyć z kraftem i cofa licencje innym browarom. Teraz piwo będzie warzone tylko w Czechach

Piwna rewolucja ma coraz większy wpływ na całą branżę piwną. Konsumenci są coraz bardziej chętni, aby na butelkę swojego ulubionego piwa wydać 10 zł. Jeszcze kilka lat temu to było nie do pomyślenia, w końcu za tyle samo można było kupić czteropak. 

Do tego wszystkiego dochodzi coraz większa świadomość piwoszy. Tym już nie wystarczy, aby na butelce napisać „piwo jasne”, aby zachęcić konsumentów. Być może właśnie tym była motywowana decyzja kierownictwa browaru odpowiedzialnego za markę Pilsner Urquel. Od stycznia tego roku każda butelka tego, przez wielu uznawanego za wzorzec jasnego piwa, będzie produkowana w browarze w Pilźnie.

Do tej pory piwo tej marki produkowano na podstawie licencji w Polsce w browarze w Tychach. Ten należy do Kompanii Piwowarskiej i to właśnie tam w latach 2002-2011 produkowano Pilsner Urquel. Od kwietnia 2011 roku produkcję przeniesiono do Rosji do browaru należącego do tureckiego koncernu Efes. O tym fakcie informuje interia.pl przywołując czeskie Lidowe Noviny

Pilsner Urquell będzie warzony wyłącznie w Pilźnie

Sam pilzneński browar został w 2017 roku kupiony przez japoński koncern Ashai Group. Ten sam, który w marcu 2017 roku kupił Kampanię Piwowarską. Co ciekawe, decyzja o zakończeniu licencyjnej produkcji dotyczy tylko piwa Pilsner Urquel. Na licencji wciąż będzie warzony Kozel. Produkuje się go na Słowacji, Węgrzech, Ukrainie, Mołdawii, Kazachstanie, Gruzji czy Turcji.

Możecie poszukiwać sposobu na warzenie piwa w jednym browarze więcej, ale tam będą inne przyzwyczajenia i inne warunki, które po jakimś czasie będą miały wpływ na produkcję. Licencyjna produkcja Pilsnera w Polsce lub w Rosji była marketingowym błędem. – stwierdził Jan Vesely, były szef związku browarników w Czechach.

Manifestowali w obronie homoseksualistów wylewając piwo Ciechan. Jest wyrok – 5000 zł kary i przeprosiny

Podobne decyzje wcześniej podjęli właściciele marki Budvar czy Staropramen, które również nie są warzone na licencji w innych browarach. Budvar powstaje tylko w Czeskich Budziejowicach, a Staropramen wyłącznie w Pradze.

Dzięki decyzji władz czeskiego browaru śmiało będzie można w towarzystwie brylować swoją wiedzą na temat piwowarstwa wśród mniej obeznanych znajomych. „Ta partia z pewnością była uwarzona w Pilźnie”. Czy to oznacza, że czeskie piwo będzie tańsze?