Wnioski o 500 plus i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy można składać na poczcie i w KRUS-ie

Finanse Państwo Rodzina Dołącz do dyskusji (35)
Wnioski o 500 plus i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy można składać na poczcie i w KRUS-ie

Rządzący chyba przestraszyli się, że pełna cyfryzacja obsługi programu 500 plus odetnie od tego świadczenia część osób, które nie będą w stanie samodzielnie złożyć elektronicznie wniosku. Dlatego ZUS, który przejął od samorządów obsługę programu, podpisał umowę z Pocztą Polską i KRUS-em. Pracownicy ZUS w wybranych punktach tych dwóch instytucji będą pomagać składać wnioski o 500 plus, a także o świadczenie z programu Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Zatem po 500 plus na pocztę i do KRUS.

Po 500 plus na pocztę i do KRUS

O zmianach w programie 500 plus informowaliśmy już wyczerpująco. Nowe przepisy, obowiązujące od tego roku, nie zmieniły wysokości świadczenia. Nie ograniczyły też kręgu upoważnionych. Zmiany dotyczą tylko obsługi programu. Najważniejsze to wyłącznie elektroniczna forma składania wniosków i wypłata pieniędzy przelewem na konto. Zajmuje się tym ZUS. To właśnie warunek elektronicznego składania wniosku może się dla części osób uprawnionych do tego świadczenia okazać poważnym utrudnieniem. Dlatego prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS podpisała listy intencyjne o współpracy z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i z Pocztą Polską.

„Celem tych listów intencyjnych jest podniesienie jakości obsługi wniosków o świadczenie wychowawcze oraz rodzinny kapitał opiekuńczy. Zachodzi bowiem potrzeba zapewnienia dogodnej możliwości założenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych oraz złożenia elektronicznego wniosku o oba rodzaje świadczeń przez osoby, które potrzebują naszego bezpośredniego wsparcia. Chcemy pomóc wszystkim rodzicom i opiekunom, którzy potrzebują informacji na temat możliwości złożenia wniosków o 500 plus, a także o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. W placówkach ZUS wypełnić wniosek o świadczenia pomogą również sami pracownicy ZUS” powiedziała PAP, prezes ZUS.

Efektem porozumienia ZUS z KRUS i Pocztą Polską będzie uruchomienie w części ich placówek mobilnych punktów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

„Cały czas jest jeszcze grupa osób wykluczonych cyfrowo, które nie chcą lub nie mogą korzystać z cyfrowych technologii. Dla nich Poczta Polska musi i powinna być dostępna” wyjaśnił udostępnienie miejsca konsultantom ZUS, Andrzej Bodziony, wiceprezes Poczty Polskiej.

Więcej informacji na temat składania wniosków o świadczenia można uzyskać pod uruchomionym przez ZUS numerem telefonu 22-290-55-00.