Czas na decyzję formy opodatkowania się kończy. Do 20 lutego przedsiębiorca musi wybrać

Firma Podatki Prawo Dołącz do dyskusji (3)
Czas na decyzję formy opodatkowania się kończy. Do 20 lutego przedsiębiorca musi wybrać

Przedsiębiorcom, którzy wciąż nie wiedzą, czy wybrać podatek liniowy, czy zasady ogólne pozostało mało czasu na dokonanie wyboru. Jeżeli podatnik osiągnął jakikolwiek przychód w styczniu 2021 roku, to ostateczny czas na decyzję mija 20 lutego 2021 roku. Wybór nie jest prosty, ponieważ obie metody mają wady i zalety.

Najtrudniejsze w wyborze formy opodatkowania jest to, że przedsiębiorca musi na początku roku zdecydować, w jaki sposób będzie wyliczany jego podatek przez cały okres podatkowy. Dlatego logiczne jest, że wielu, zwłaszcza w czasach tak niepewnych, jak te pandemiczne, zwleka z tym do ostatniej chwili.

Podatek liniowy czy zasady ogólne – czas na wybór metody opodatkowania mija

Wybór między podatkiem liniowym a ogólnymi zasadami opodatkowania musi zostać podjęty do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostanie osiągnięty pierwszy przychód w danym roku. Jako że większość przedsiębiorców osiągnie chociaż minimalny przychód już w styczniu 2021 roku, to czas na wybór formy opodatkowania mija 20 lutego 2021 roku. Jednak jeżeli z jakiegoś powodu firma nie osiągnęła żadnego przychodu w styczniu, to ten czas się odpowiednio wydłuża o kolejne miesiące w zależności, kiedy nastąpi pierwszy zarobek.

Ważne jest tutaj, że istotny jest przychód, a nie dochód. Wystarczy więc nawet złotówka utargu czy sprzedaży, by spełnić niezbędne kryteria i by czas na decyzję mijał 20 dnia następnego miesiąca. A decyzja o wyborze między liniowym podatkiem a zasadami ogólnymi nie jest prosta.

Im więcej zarobimy, tym większa korzyść z podatku liniowego. Problem, że o tym ile zarobimy przez cały rok, powinniśmy już wiedzieć w styczniu

Głównym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę przy dokonywaniu wyboru między tymi dwoma sposobami rozliczania się z dochodów, jest oczywiście to, ile planujemy zarabiać w ciągu roku kalendarzowego. Podatek liniowy wynosi 19%, gdy przy zasadach ogólnych mamy dwie stawki: 17 i 32%. Widać więc, że aby opłacało się przejść na rozliczanie liniówką, dochód musi być odpowiednio wysoko i wynosić około 9400 złotych miesięcznie, co daje 112 tysięcy rocznie. Dopiero wtedy podatnik zacznie osiągać wymierne korzyści z wyboru tej formy opodatkowania. Bonusy te rosną tym bardziej, im wyższa jest ta ewentualna nadwyżka.

Jeżeli jednak nie wiemy, czy nasze dochody będą aż tak wysokie to warto dwa razy się zastanowić nad wyborem opodatkowania metodą liniową. Ostatni rok, gdzie pandemia uderzyła w wiele przedsiębiorstw pokazał, że często najlepsze analizy muszą pójść do kosza i może się okazać, że wybór podatku liniowego nie był korzystny.  Zwłaszcza, że ta metoda ma różne ograniczenia.

Ulga na dzieci i wspólne rozliczenie tylko na zasadach ogólnych

Przede wszystkim nie obowiązuje nas kwota wolna od podatku. Ta w Polsce i tak jest na bardzo niskim poziomie, ale w przypadku wyboru liniówki, opodatkowana jest każda złotówka, nawet ta pierwsza zarobiona.

Wybierając podatek liniowy, nie można też na koniec roku rozliczać się wspólnie z małżonkiem lub jako samotnie wychowujący dziecko. Warto o tym pamiętać dokonując wyliczeń dotyczących tego, czy przekroczymy dany próg i wziąć pod uwagę, że jeżeli współmałżonek nie zarabia lub zarabia dużo mniej, to we wspólnym rozliczeniu podwyższa faktyczny próg podatkowy. Nadal jest on na poziomie 85 528 złotych, gdzie od nadwyżki płaci się 32% podatku, ale w takiej sytuacji, w rozliczeniu rocznym brana jest pod uwagę średnia zarobków obu małżonków.

Przy podatku liniowym nie można odliczać też ulg na dziecko. Te wynoszą 1112,04 złote za pierwsze i drugie, 2000,04 złote za trzecie oraz 2700,00 za każde kolejne dziecko. Jeżeli ktoś sam wychowuje dzieci albo współmałżonek nie zarabia i nie będzie mógł rozliczyć tych ulg na swojej deklaracji PIT, to przy kalkulacji czy zdecydować się na liniówkę, czy zasady ogólne, trzeba brać pod uwagę utratę tych ulg. Odliczyć nie można też np. ulgi na internet.

Zmianę formy opodatkowania można zgłosić elektronicznie

Jeżeli ktoś zdecyduje się jednak na wybór podatku liniowego albo rozliczał się tak wcześniej, a chce wrócić do zasad ogólnych, to taką zmianę należy zgłosić do urzędu skarbowego w formie aktualizacji wpisu CEIDG-1. Jest to bardzo proste, bowiem korzystając z generatora wniosków ze strony prod.ceidg.gov.pl, zostaniemy poprowadzeni krok po kroku i wypełnimy wszystkie wymagane dane. Najważniejsze, by w punkcie 18 zaznaczyć checkbox wskazujący, że dokonana została zmiana, a następnie wybrać jaką formę opodatkowania wybieramy na obecny rok. Mając profil zaufany lub podpis kwalifikowany możemy wszystko to zrobić elektronicznie, bez wychodzenia z domu. Jeżeli nie posiadamy tego, wniosek można wydrukować w urzędzie i podpisać na miejscu.