Chcesz kupić psa? Być może będziesz musiał zapłacić podatek

Codzienne Podatki Dołącz do dyskusji (47)
Chcesz kupić psa? Być może będziesz musiał zapłacić podatek

Podatek od zakupu psa może brzmieć kuriozalnie, ale w niektórych sytuacjach osoby nabywające psa mogą być zobowiązane do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Kiedy tak się stanie?

Podatek od zakupu psa. Brzmi abstrakcyjnie, ale jest to możliwe

Właściciele psów (ale i każdego zwierzęcia) muszą liczyć się z pewnymi kosztami posiadania pupila. Pomijając już kwestię samego utrzymania (zapewnienia odpowiedniego pożywienia, opieki weterynaryjnej itd.), to niekiedy konieczne jest również regularne uiszczanie podatku. Opłata za posiadanie psa nie dziwi zapewne większości właścicieli czworonogów. Opłatę nakładają gminy, one też ustalają jej wysokość. Rada gminy musi jednak pamiętać, że odpowiednie rozporządzenie określa, ile maksymalnie może zażądać od właściciela psa za sam fakt posiadania pupila.

Problem polega jednak na tym, że to nie wszystko, a niektórzy będą zobowiązani uiścić również podatek od zakupu psa. Dlaczego? Bo po pierwsze – w świetle prawa podatkowego pies (jako przedmiot umowy kupna-sprzedaży) jest po prostu rzeczą. Tym samym jego zakup może podlegać opodatkowaniu PCC (mowa o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Kiedy faktycznie trzeba będzie zapłacić podatek od zakupu psa?

Dobra informacja dla osób, które planują kupić czworonoga – na przykład z hodowli – jest taka, że nie każdy taki zakup będzie podlegał opodatkowaniu. Wszystko zależy od ceny psa. Zgodnie z art. 9 ust. 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, od podatku zwalnia się „sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1000 zł”. Jeśli zatem wartość czworonoga jest mniejsza, nabywca nie będzie musiał dopełnić żadnych dodatkowych formalności i płacić podatku PCC. Opodatkowaniu nie podlega też sprzedaż przeprowadzana w ramach prowadzenia firmy, gdzie jedna ze stron będzie z tytułu jej dokonania opodatkowana VAT lub z niego zwolniona.

Oczywiście warto tutaj zaznaczyć, że opodatkowaniu będzie też podlegać zakup innych zwierząt – jeśli tylko ich wartość przekroczy 1000 zł. Największe „szanse” na zapłatę podatku mają zatem osoby, które zamierzają kupić zwierzęta rasowe lub egzotyczne.

Podatek wynosi 2 proc. wartości podstawy opodatkowania.

Zapłata podatku w ciągu 14 dni

Osoby, które podatek od zakupu psa będą musiały zapłacić, powinny to zrobić w ciągu 14 dni od daty zakupu. Nabywca nie powinien też czekać na wezwanie organu podatkowego. Konieczne jest samodzielne zgłoszenie się do US, a dodatkowo – oprócz zapłaty podatku – złożenie deklaracji PCC-3.