Od 8 sierpnia ustawa zagwarantuje klientom Podstawowy Rachunek Płatniczy bez opłat – konto w banku prawem obywatela

Finanse Technologie Dołącz do dyskusji (400)
Od 8 sierpnia ustawa zagwarantuje klientom Podstawowy Rachunek Płatniczy bez opłat – konto w banku prawem obywatela

W konsekwencji dyrektywy Unii Europejskiej, Polska została zobowiązana do przygotowania ustawy, która gwarantuje klientom podstawowy rachunek płatniczy bez opłat. Czy rzeczywiście za prowadzenie konta nie zapłacimy nic?

Od 8 sierpnia konta bankowe bez żadnych opłat

Od 8 sierpnia banki będą zobowiązane do udostępniania rachunków bankowych, za które nie będą pobierać opłat. Jak pisaliśmy już na Bezprawniku, darmowe konto 2018 to konsekwencja nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. W tej chwili banki będą zobligowane ustawą do prowadzenia podstawowych rachunków bez pobierania opłat. Dyrektywa UE wprowadziła całkowicie darmowe konto w banku obowiązkowe dla obywateli UE. Za co na pewno nie zapłacimy?

Co umożliwia Podstawowy Rachunek Płatniczy bez opłat?

Darmowe rachunki bankowe będą umożliwiały dokonywanie większości standardowych operacji finansowych. Prowadzenie rachunku będzie bezpłatne. Ustawa przewiduje również, że konta bankowe bez żadnych opłat rzeczywiście nie będą ich generować. Oznacza to, że umowa o podstawowy rachunek bankowy bez opłat musi być wolna od ewentualnych, nieoczywistych kosztów. Nie zapłacimy zatem nie tylko za prowadzenie konta, ale w ramach umowy o podstawowy rachunek płatniczy bank nie będzie mógł naliczać opłaty za korzystanie z karty płatniczej. Użytkownicy uzyskają dostęp do 5 bezpłatnych transakcji w miesiącu i 5 darmowych wypłat z wszystkich bankomatów w Polsce. W ramach umowy o otwarcie podstawowego rachunku płatniczego, bank nie będzie miał prawa wymagać od klienta określonych, comiesięcznych wpływów.

Ustawa zakazuje również uzależnienia otwarcia podstawowego rachunku płatniczego od świadczenia innych, dodatkowych usług.

Co z opłatami za transakcje ponad limit?

Ponieważ klientom gwarantuje się 5 bezpłatnych wypłat z bankomatów oraz 5 przelewów, rodzi się pytanie o to, czy banki nie wywindują absurdalnie kosztów operacji przekraczających dostępny limit. Otóż nie, bowiem ustawa gwarantuje, że bank może pobierać prowizję od transakcji ponad limit, jednak nie wyższą niż pobierała od klientów w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Analogiczny cennik będzie dotyczył wypłat z bankomatów należących do danego banku.

Kto może założyć darmowe konto?

Podstawowy rachunek płatniczy bez opłat dedykowany jest osobom, które nie posiadają złotówkowego rachunku płatniczego w żadnym banku i SKOK-u. Każdy, kto nie jest zadowolony z posiadanego dotychczas rachunku będzie mógł go zamknąć i skorzystać z propozycji bezpłatnego konta. Ważne, że zakładanie podstawowego rachunku płatniczego nie odbywa się na podstawie złożonej przez klienta deklaracji o nieposiadaniu innego konta w rodzimej walucie. Narzędziem weryfikującym klienta będzie dla banku specjalny rejestr, w którym figurować będą wszystkie posiadane przez klienta rachunki bankowe.