Od sierpnia 2018 roku każdy bank w Polsce będzie miał obowiązek prowadzić swoim klientom podstawowe rachunki płatnicze. Na wejście w życie oczekuje nowelizacja ustawy o usługach płatniczych. Kto będzie mógł założyć darmowe konto? Czy darmowe konto 2018 faktycznie będzie darmowe? Odpowiadamy!
Choć wydaje się to nieprawdopodobne, własne konto w banku dla wielu osób wciąż wydaje się rozwiązaniem skomplikowanym i ryzykownym. Rządzący zauważają tę całkiem sporą grupę wykluczonych i postanowili pomóc im w dogonieniu peletonu. Wprowadzenie podstawowych rachunków płatniczych to krok w tym kierunku.
Podstawowy rachunek płatniczy – darmowe konto 2018 dla każdego?
Na mocy ustawy, każdy bank i SKOK funkcjonujący w Polsce, będzie zobowiązany prowadzić na rzecz swoich klientów darmowe konto. Taki obowiązek wprowadza art. 59ia ustawy o usługach płatniczych. Numerację tego artykułu celowo pozostawiam bez komentarza.
Dostawcy, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1-3 i 9, z wyłączeniem Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, oferujący usługi związane z prowadzeniem rachunków płatniczych dla konsumentów, są obowiązani do świadczenia usługi prowadzenia podstawowego rachunku płatniczego. Obowiązek ten w przypadku dostawców wymienionych w art. 4 ust. 2 pkt 9 dotyczy wyłącznie członków danej kasy oszczędnościowo-kredytowej.
Do czego może służyć darmowe konto?
Zgodnie ze swoją nazwą, taki rachunek będzie służył do podstawowej aktywności bankowej w polskiej walucie:
- dokonywanie wpłat środków pieniężnych na rachunek
- dokonywanie wypłat gotówki z rachunku na terenie całej UE (bankomaty i placówki banków)
- dokonywanie przelewów i płatności i stałych zleceń, również przy użyciu karty płatniczej
Kto będzie mógł założyć darmowe konto?
Intencją ustawodawcy było zachęcanie obywateli do korzystania z usług bankowości elektronicznej. To właśnie do osób, które do tej pory nie korzystały z tych rozwiązań, jest skierowana ustawa. Dlatego przewidziano ograniczenia w zakładaniu takich rachunków. Darmowe konto będzie mógł założyć konsument, który nie ma żadnego innego konta w dowolnym banku na terenie kraju. Wzory wniosków o otwarcie takiego konta bank będzie musiał udostępniać w formie papierowej w placówce oraz w formie elektronicznej na swojej stronie internetowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy będzie mógł zapoznać się z postanowieniami umowy jeszcze zanim podpisze umowę. Klienci nie będą musieli podpisywać umów pod presją czasu w oddziale banku. Ustawa przewiduje również niezwykle ciekawą formę zawarcia takiej umowy w art. 59ic:
Konsument może również ustnie żądać zawarcia umowy rachunku podstawowego, bez składania pisemnego wniosku, o ile dostawca dopuszcza taką możliwość.
Przewidując cwaniactwo niektórych banków, ustawa zakazuje uzależniania otwarcia darmowego konta od zawarcia jakiejkolwiek innej umowy o świadczenie dodatkowych usług. Tak samo bank nie będzie mógł wymagać zadeklarowania określonej kwoty miesięcznych wpływów na ten rachunek.
Czy darmowe konto jest darmowe?
Przechodzimy do odpowiedzi na najważniejsze pytanie – a gdzie w tym wszystkim tkwi haczyk? Czy darmowe konto faktycznie będzie darmowe?
Dostawca, o którym mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1-3 i 9, z wyłączeniem Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, prowadzi podstawowy rachunek płatniczy w zakresie krajowych transakcji płatniczych nieodpłatnie.
Samo prowadzenie rachunku to nie wszystko. Bank nie będzie mógł oferować darmowego konta, a jednocześnie pobierać wysokich opłat za transakcje. Zgodnie z ustawą, pięć transakcji zlecanych przez klienta ma być całkowicie bezpłatne. Po przekroczeniu tego limitu bank będzie mógł pobierać prowizję, jednak nie wyższe od opłat najczęściej stosowanych przez danego dostawcę przez ostatnie 12 miesięcy. Takie same zasady będą odnosiły się do wypłat z bankomatów, które nie należą do banku klienta. Transakcje transgraniczne będą mogły wiązać się z dodatkowymi opłatami. Z tego wynika również to, że wydawana karta płatnicza do tego typu konta będzie darmowa.
Czy darmowe rachunki bankowe dla każdego obywatela to dobre rozwiązanie?