Pogryzienie przez psa. Jakie kroki prawne podjąć po zdarzeniu

Codzienne Dołącz do dyskusji (321)
Pogryzienie przez psa. Jakie kroki prawne podjąć po zdarzeniu

Stało się, ugryzł nas pies. Oprócz pomocy medycznej są jeszcze kroki prawne, jakie powinniśmy podjąć w celu zabezpieczenia i egzekwowania własnych praw.

Pogryzienie przez psa

Ugryzienie przez psa, poza naprawdę poważnymi wypadkami, wydawałoby się błahym przypadkiem. Zadrapanie, podarte spodnie, czy niewielka rana sytuacja, która może przytrafić się każdemu i którą najczęściej łatwo wytłumaczyć. Nawet jednak, wydawałoby się mało znaczące wypadki, pociągają za sobą uruchomienie pewnej procedury i konieczność podjęcia kroków prawnych. Co zrobić, jeśli ugryzie nas pies?

Jeżeli dojdzie do pogryzienia, a my znamy właściciela, w pierwszej kolejności powinniśmy zażądać okazania nam zaświadczenia o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Tu drobna uwaga, czasami zdarza się tak, że właściciel ma więcej niż jednego psa. W takiej sytuacji powinniśmy zażądać wszystkich zaświadczeń, ponieważ nie mamy pewności czy, to które zostało nam pokazane, dotycz tego konkretnego psa. Zaświadczenie najlepiej sfotografować.

W drugiej kolejności należy zgłosić się do lekarza oraz zawiadomić (o ile nie zrobi tego lekarz) Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Inspektor Sanitarny skieruje do właściciela lekarza weterynarii, który sprawdzi, czy pies był szczepiony i czy nie wykazuje objawów choroby. W praktyce będzie to oznaczało, że pies będzie pod obserwacją przez dwa tygodnie. Jeżeli wydarzy się coś niepokojącego, zostaniemy o tym poinformowani.

Sytuacja będzie trochę trudniejsza, jeżeli nie znamy właściciela. Wtedy o zdarzeniu musimy poinformować policję, która powinna nam pomóc w ustaleniu jego danych. Możemy również powiadomić policję, jeżeli znamy dane właściciela. Za niedopilnowanie psa zostanie on ukarany mandatem w wysokości do 250 zł. Będzie to też doskonały dowód zdarzenia. Ten z kolei będzie nam potrzebny, jeżeli chcielibyśmy dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia na drodze cywilnej.

Odszkodowanie za ugryzienie psa

Kiedy opadną już bezpośrednie emocje, warto zastanowić się nad odszkodowaniem i zadośćuczynieniem. Odpowiedzialność właściciela za szkody wyrządzone przez zwierzę istnieje na podstawie art. 431 kodeksu cywilnego. Czego możemy się domagać? Najczęściej zwrotu kosztów i określonej sumie pieniężnej. Zniszczone ubranie, koszty badań, leczenia, nawet koszty zakupu opatrunków i koszty dojazdu do lekarza, czy na badania, a nawet utracony zarobek. Gromadzenie rachunków i sporządzenie spisu wydatków, będzie znacznie ułatwiało zebranie wszystkiego w całość. Do wydatków dochodzą również koszty niematerialne, takie jak: strach czy uraz psychiczny. Tutaj z kolei pomocna będzie opinia psychologa.

Aby uzyskać odszkodowanie, czy zadośćuczynienie konieczne będzie wystąpienie do sądu. Pozew warto poprzedzić próbą ugodowego rozwiązania sporu. Jeśli właściciel kwestionuje kwoty i nie zgadza się na zapłatę, postępowanie stanie się konieczne. Nie powinniśmy się go jednak obawiać, bo w tym przypadku racją zdecydowanie leży po naszej stronie.