Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego opublikował najnowszy raport na temat rejestracji pojazdów w Polsce. Wynika z niego, że w marcu 2025 r. liczba zarejestrowanych samochodów elektrycznych osiągnęła najwyższy poziom w całej historii notowań i była wyższa niż rok wcześniej o ponad 35 proc. Raport pokazuje jednak, że w Polsce największą popularnością cieszą się nie elektryki, ale zupełnie inny rodzaj aut.
Liczba zarejestrowanych samochodów elektrycznych w marcu wzrosła o 35 proc.
Według raportu PZPM w marcu 2025 roku zarejestrowano 2311 samochodów elektrycznych i było to o 35,5% więcej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Pod względem liczby rejestracji takich pojazdów marzec był też rekordowy na tle wszystkich miesięcy w historii notowań. Dobrze pod tym względem wypadł także cały pierwszy kwartał tego roku tego roku. W tym czasie Polacy zarejestrowali bowiem w sumie 5107 elektryków, czyli o 21,9% więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.
Co ważne, powyższe dane dotyczą wyłącznie osobowych samochodów elektrycznych, ponieważ pozostałe elektryki sprzedawały się znacznie gorzej. W marcu 2025 r. zarejestrowano bowiem tylko 150 samochodów dostawczych, 20 samochodów ciężarowych oraz 15 autobusów z napędem elektrycznym.
W komentarzu do raportu prezes PZPM Jakub Gabryś zauważył, że wzrost liczby rejestracji elektrycznych samochodów osobowych spowodowany był przede wszystkim wejściem w życie programu NaszEauto. Przypomnijmy, że umożliwia on uzyskanie dofinansowania do 40 tys. zł na zakup, wyleasingowanie lub wynajem długoterminowy samochodu elektrycznego, ale tylko tego osobowego. Sprzedaż elektrycznych samochodów dostawczych może się więc też analogicznie zwiększyć, jeśli rząd uruchomi zapowiadany program dopłat do takich aut.
W Polsce najlepiej jednak sprzedają się hybrydy
Raport PZPM nie pozostawia jednak złudzeń – choć liczba zarejestrowanych samochodów elektrycznych wzrosła, to Polacy najchętniej kupują zupełnie inne auta. W marcu 2025 r. najwięcej sprzedało się bowiem samochodów hybrydowych, których zarejestrowano aż 26637 sztuk. Jeśli wszystkich rejestracji aut osobowych było 53062, to oznacza, że hybrydy stanowiły ponad połowę z nich. Co więcej, liczba ich rejestracji w porównaniu do marca zeszłego roku również wzrosła i to o 16,5%.
Całkiem dużym zainteresowaniem cieszą się także samochody hybrydowe plug-in. Tylko w marcu 2025 r. zarejestrowano bowiem 2388 takich pojazdów i było to aż o 73% więcej niż w analogicznym okresie rok temu.
Wciąż dobrze sprzedają się też samochody benzynowe, których w marcu zarejestrowano w sumie 16041. Było to jednak o 8,8% mniej niż w marcu ubiegłego roku. Stosunkowo największy spadek liczby rejestracji rok do roku dotyczył samochodów osobowych z silnikiem diesla. W marcu tego roku zarejestrowano ich bowiem w liczbie 3956, czyli o 14,3% mniej niż przed rokiem.
Dla porządku warto dodać, że najmniej rejestracji dotyczyła samochodów osobowym z LPG (1727) oraz aut wodorowych (1).