Sposobów na pozyskanie pieniędzy od państwa i UE jest sporo. Warto zapoznać się z sierpniową listą

Finanse Firma dołącz do dyskusji (5) 08.08.2019
Sposobów na pozyskanie pieniędzy od państwa i UE jest sporo. Warto zapoznać się z sierpniową listą

Edyta Wara-Wąsowska

Pozyskanie środków finansowych – zarówno dopiero na starcie działalności gospodarczej jak i w trakcie jej prowadzenia – to jedno z największych wyzwań, z jakimi muszą mierzyć się przedsiębiorcy. Z tego względu warto zapoznać się z aktualnymi programami i konkursami w ramach Funduszy Europejskich, dzięki którym można otrzymać wsparcie finansowe. Gdzie szukać pieniędzy dla firmy w sierpniu?

Pozyskanie środków finansowych dla firmy – w ramach jakich programów można uzyskać dofinansowanie lub dotację w sierpniu 2019?

Mimo, że sierpień to okres nieodłącznie związany z urlopami, przedsiębiorcy poszukujący dodatkowych środków finansowych nie powinni mieć powodu do niezadowolenia. W ramach Funduszy Europejskich będzie można pozyskać pieniądze na cele związane z prowadzeniem firmy w ramach 4 nowych konkursów w programach krajowych, 16 w programach regionalnych i jednym w ramach programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Konkursy są kierowane do małych i średnich firm. Oczywiście łączna liczba konkursów jest znacznie większa; poniżej prezentujemy niektóre z nich.

Kategoria: badania i rozwój

W sierpniu o fundusze europejskie powinni zawalczyć przedsiębiorcy, którzy chcą inwestować w badania i rozwój projektów poświęconych szeroko rozumianej żegludze. Dofinansowanie można uzyskać do 16 września w ramach programu INNOship.

Program sektorowy o bardzo podobnej nazwie, INNOstal, umożliwia pozyskanie środków finansowych na projekty badawcze i rozwojowe w sektorze stalowym. W przypadku tego konkursu przedsiębiorcy muszą naprawdę się pospieszyć, bo nabór wniosków trwa tylko do 19 sierpnia. W obu przypadkach szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Kategoria: nauka i edukacja

W ramach Kompetencji dla sektorów mikro, małe i średnie firmy mogą otrzymać środki na sfinansowanie usług szkoleniowych, doradczych i studiów podyplomowych. Obecnie o wsparcie mogą ubiegać się firmy, które funkcjonują w branży budowlanej, finansowej lub turystycznej. Informacje można znaleźć na stronie PARP.

Kategoria: innowacje

Przedsiębiorcy z sektora MŚP mogą także uzyskać dofinansowanie dla firm na tworzenie produktów sieciowych. Chodzi o inicjatywy, w ramach których firmy łączą swoje siły i tworzą wspólny produkt występujący pod jedną marką. Koniec przyjmowania wniosków nastąpi wprawdzie dopiero 31 października 2019 r., jednak firmy pracujące nad taką inicjatywą powinny zgłosić się jak najszybciej. Podobnie jak w przypadku Kompetencji dla sektorów, informacje można znaleźć na stronie PARP.

Kategoria: internacjonalizacja firmy

Przedsiębiorcy, którzy pragną, by ich biznes wypłynął na szerokie wody (a działają na terenie Polski Wschodniej) mogą ubiegać się o środki na zrealizowanie swojego celu. A dokładniej – na promocję swoich produktów i usług na rynkach zagranicznych, przygotowanie odpowiedniej oferty oraz pozyskanie partnera biznesowego. Zgłoszenia można przesyłać do 3 września. Maksymalne dofinansowanie wynosi nawet 800 tys. zł. Tak jak w poprzednich przypadkach, informacje można znaleźć na stronie PARP.

To oczywiście tylko niektóre z programów i konkursów, w ramach których możliwe jest pozyskanie środków finansowych na działalność firmy. Zainteresowani przedsiębiorcy mogą szukać informacji m.in. na portalu Funduszy Europejskich oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.