Będzie można otrzymać niemal 40 tys. zł dofinansowania na lokal mieszkalny. Część gmin otwiera już nabór wniosków

Finanse Nieruchomości Środowisko Dołącz do dyskusji
Będzie można otrzymać niemal 40 tys. zł dofinansowania na lokal mieszkalny. Część gmin otwiera już nabór wniosków

Program „Ciepłe mieszkanie” nabiera rozpędu. Pierwsze gminy zaczęły przyjmować wnioski o dofinansowanie wymiany nieefektywnych źródeł ciepła czy termomodernizacji. Beneficjenci mogą otrzymać nawet prawie 40 tys. zł dofinansowania na lokal mieszkalny.

Rusza program „Ciepłe mieszkanie”. Prawie 40 tys. zł dofinansowania na lokal mieszkalny

Program „Ciepłe mieszkanie” jest kolejnym programem proekologicznym, mającym zachęcić Polaków do wymiany nieefektywnych źródeł ciepła – czyli tzw. kopciuchów. W przeciwieństwie do programu „Czyste Powietrze” o nawet 40 tys. zł dofinansowania na lokal mieszkalny mogą starać się właściciele lokali w budynkach wielorodzinnych – czyli głównie w kamienicach.

Na co będzie można otrzymać dofinansowanie? Program „Ciepłe mieszkanie” ma wspierać instalację kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła (powietrze/woda i powietrze/powietrze) oraz podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła. To jednak nie wszystko;  środki będzie można wykorzystać też na wykonanie instalacji centralnego ogrzewania, wody użytkowej, a także wymianę okien i drzwi czy wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli na działania termomodernizacyjne. Warto również wiedzieć, że przedmiotem dofinansowania może być również przygotowanie dokumentacji projektowej przedsięwzięcia.

Ile wyniesie dofinansowanie?

Tak jak w przypadku innych programów tego rodzaju, wysokość dofinansowania jest uzależniona od dochodów uzyskiwanych przez beneficjenta lub osób w jego gospodarstwie domowym. Jeśli dochód beneficjenta nie przekracza 120 tys. zł rocznie, można otrzymać do 15 tys. zł dofinansowania (maksymalnie 30 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji). Z kolei w przypadku uwzględnianiu dochodów członków gospodarstwa domowego, jeśli w gospodarstwie wieloosobowym dochód miesięczny na osobę nie przekracza 1673 zł, a w gospodarstwie jednoosobowym – 2342 zł, można uzyskać dofinansowanie do 25 tys. zł (maksymalnie do 60 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji). Na najwyższe dofinansowanie mogą liczyć gospodarstwa domowe o najmniejszych dochodach. Jeśli w gospodarstwie wieloosobowym dochód na osobę nie przekracza 900 zł miesięcznie (a w gospodarstwie jednoosobowym – 1260 zł), to można otrzymać dofinansowanie do 37,5 tys. zł na lokal (do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji).

To oczywiście spora kwota, jednak należy pamiętać, że beneficjenci i tak muszą dysponować pewnymi środkami własnymi – co w przypadku tego rodzaju programów stanowi nierzadko największą przeszkodę w skorzystaniu z dofinansowania. Co istotne, o dofinansowanie w maksymalnym zakresie mogą starać się też osoby mające prawo do zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub opiekuńczego.

Co ciekawe, mieszkańcy najbardziej zanieczyszczonych gmin (ujętych w specjalnym wykazie) będą mogli starać się o dofinansowanie w wysokości 17,5 tys. zł, 26,9 tys. zł lub 39,9 tys. zł na lokal (w zależności od dochodów).

Każda gmina podejmuje samodzielną decyzję o terminie rozpoczęcia przyjmowania wniosków. W części z nich jest to jednak już możliwe – dlatego warto poszukać odpowiednich informacji na stronie swojej gminy.

Co ważne, beneficjent będzie musiał zobowiązać się, że po zakończeniu realizacji inwestycji w lokalu nie będą w przyszłości instalowane żadne źródła ciepła o klasie emisji niższej niż 5.