Każdy przedsiębiorca ma szansę zaprezentować swój pomysł rządzącym. Wystarczy połączenie z internetem

Firma Państwo Dołącz do dyskusji (5)
Każdy przedsiębiorca ma szansę zaprezentować swój pomysł rządzącym. Wystarczy połączenie z internetem

Teoretycznie rządzący od czasu do czasu pracują nad zmianami, które mają być korzystne dla przedsiębiorców. Najpierw była Konstytucja dla biznesu, później – Pakiet Przyjazne Prawo. I o ile kilka rozwiązań należy uznać za całkiem sensowne, o tyle jednak na ogół rządzący nie mają dla przedsiębiorców dobrych wieści – przykładem ostatnich dni jest planowana drastyczna podwyżka płacy minimalnej. Jest jednak pewien sposób (i to inny niż przy urnie do głosowania), by przedsiębiorcy mogli otwarcie wskazać rządzącym, co im się nie podoba i jakie przepisy utrudniają im życie. 

Propozycje legislacyjne przedsiębiorców

Oczywiście w Polsce istnieje coś takiego jak obywatelska inicjatywa ustawodawcza, jednak dosyć bardzo często nawet dobre propozycje legislacyjne rozbijają się o próg podpisów, jakie trzeba zebrać, by parlament w ogóle miał możliwość zająć się projektem. Zresztą to nie jedyny problem – nawet gdy wymagane prawem podpisy zostaną zebrane, nie oznacza to jeszcze, że projekt ustawy nie utknie gdzieś po drodze w Sejmie.

Z tego względu ciekawym rozwiązaniem wydaje się możliwość składania propozycji legislacyjnych niemal wprost do odpowiedniego ministerstwa. Taką możliwość mają… przedsiębiorcy, czyli jedna z grup, która raczej nie cieszy się z nowych pomysłów PiS.

Formularz do ministerstwa. Przedsiębiorców ma wspierać rzecznik MŚP

Przedsiębiorcy, którzy mają pomysł na zmianę konkretnych przepisów lub są w stanie zaproponować konkretne rozwiązanie określonego problemu, mogą przesłać swój projekt. Propozycje legislacyjne przedsiębiorców mają być przekazywane za pośrednictwem platformy do odpowiedniego urzędu – jeśli najpierw zbierze odpowiednie poparcie internautów. Oczywiście projekt ten działa już od jakiegoś czasu (zgłoszonych zostało nawet 265 propozycji), jednak do tej pory nie był zbyt mocno promowany. Z 265 nadesłanych propozycji – co ciekawe – 24 zostały wdrożone w życie. Nie jest to może imponująca liczba, ale z pewnością warto odnotować fakt, że część pomysłów faktycznie jest konsultowana w ministerstwie, a niektóre są wprowadzane w życie. Od teraz propozycje legislacyjne przedsiębiorców ma też wspierać Federacja Przedsiębiorców Polskich oraz rzecznik MŚP. Projekt można zgłosić przez  stronę www.biznes.gov.pl/glos-przedsiebiorcy.

Czy nadsyłanie własnych propozycji ma sens?

Oczywiście można się zastanawiać, czy propozycje legislacyjne przedsiębiorców, poza nielicznymi wyjątkami, faktycznie będą traktowane poważnie. Zwłaszcza, że obecna władza raczej nie jest zbyt przychylna osobom prowadzącym własną działalność – dopiero co straszyła ich testem przedsiębiorcy. Nic dziwnego też zatem, że przedsiębiorcy raczej nie darzą państwa nadmiernym zaufaniem i propozycja jakiejkolwiek współpracy (nawet w tak niewielkim zakresie) może nie być przyjęta entuzjastycznie. Można też przypuszczać, że nagłaśnianie projektu w takim momencie jest raczej akcją PR, która ma przykryć pomysły PiS co do płacy minimalnej w 2021 r. i później. Nie zmienia to jednak faktu, że dla osób, które chcą zgłosić swój pomysł, jest to znacznie wygodniejsza droga niż obywatelska inicjatywa ustawodawcza.