Przy takich mrozach nie zwlekaj z odbiorem przesyłki z paczkomatu InPostu. W innym wypadku może czekać cię niemiła niespodzianka

Codzienne Zakupy Dołącz do dyskusji
Przy takich mrozach nie zwlekaj z odbiorem przesyłki z paczkomatu InPostu. W innym wypadku może czekać cię niemiła niespodzianka

Wyjątkowo niskie temperatury, jakie obserwujemy od kilku dni, powodują nie tylko wiele niedogodności, ale mogą przyczynić się do zniszczenia naszych przesyłek – o czym wiele osób chyba zapomina. Warto o tym pomyśleć decydując się na złożenia zamówienia, a jeśli nasza paczka czeka już w paczkomacie, lepiej nie zwlekać z jej odbiorem.

Czy przesyłki w paczkomatach zamarzają?

Przesyłki w paczkomatach zamarzają – taką informację dostałam na infolinii InPostu. Podobnie jak wielu innym osobom, w taką pogodę nie śpieszyło mi się do wyjścia z domu. Paczkę umieszczoną w paczkomacie można w końcu odebrać w ciągu trzech dni, zwykle robię to przy okazji. Nigdy wcześniej nie zastanawiałam się, w jakich warunkach przechowywana jest przesyłka w skrytce. Może miałam po prostu przeświadczenie, że automaty są w jakiś sposób izolowane; w końcu umieszczane w nich paczki zawierają równe wrażliwe na temperaturę rzeczy.

Jak się jednak okazuje, paczkomaty to jedynie metalowe skrzynki sytuowane na zewnątrz. Nie posiadają izolacji, klimatyzacji ani ogrzewania. Panuje w nich temperatura podobna do temperatury otoczenia, a zatem zimą temperatura w skrytce może spaść znacznie poniżej zera, a latem może wzrosnąć znacznie powyżej 30 st. Z tego powodu przesyłki, które zostaną w nich dłużej, mogą po prostu zamarznąć. Przy tak niskich temperaturach nawet pozostawienie ich na noc może powodować, że zamówione rzeczy ulegną zniszczeniu.

W czasie mrozu przesyłki w paczkomatach zamarzają

Warto pamiętać, że za zniszczenie zawartości przesyłki z powodu mrozu InPost nie ponosi odpowiedzialności. Odpowiedzialność wyłącza regulamin wysyłki do paczkomatów. Zgodnie z jego brzmieniem to nadawca ponosi pełną odpowiedzialność za umieszczenie w przesyłce towarów wrażliwych na zmiany temperatur oraz nieodpornych na niskie i wysokie temperatury. W regulaminie InPost ostrzega również, że wewnątrz paczkomatu przeważnie panuje temperatura równa temperaturze otoczenia, jednakże w okresach dużego nasłonecznienia może ona znacząco wzrosnąć (nawet powyżej 60 stopni Celsjusza). 

Jeśli więc w Paczkomacie spoczywa wasze zamówienie z jedzeniem, kosmetykami, lekami, czy napojami raczej pośpieszcie się z ich odbiorem. Rano mogą być już po prostu niezdatne do użycia, a w przypadku leków – nawet niebezpieczne.