Największy polski bank, PKO BP, podnosi oprocentowanie lokat

Dobre wiadomości Finanse Dołącz do dyskusji (15)
Największy polski bank, PKO BP, podnosi oprocentowanie lokat

Od piątku, 22 kwietnia, rośnie oprocentowanie lokat w banku PKO BP. Wiele osób czekało na tę informację. Różnica między oprocentowaniem kredytów i depozytów jest dziś ogromna. Nawet KNF zwracała już uwagę bankom, że powinny uatrakcyjnić ofertę depozytów. Dlatego tak wiele oczu było zwróconych na największy polski bank. Gdyby znacząco podniósł oprocentowanie, inne banki musiałyby uwzględnić to tworząc swoją ofertę. Tymczasem, szału nie ma.

Rośnie oprocentowanie lokat w banku PKO BP

Najwięcej na nowym oprocentowaniu zyskają zamożniejsi klienci PKO BP. Za roczną lokatę na nowe środki bank proponuje im 3,30 procent w skali roku. I jest to oprocentowanie stałe. To znaczy, że jeśli w ciągu 12 miesięcy bank podniesie oprocentowanie lokat, podwyżka nie obejmie tych, którzy się na tę ofertę skuszą. Minimalna kwota lokaty to 1000 zł. Górnej granicy nie ma. Jest to oferta tylko dla klientów Bankowości Osobistej i Prywatnej. Pozostali zakładając lokatę na 12 miesięcy na nowe środki mogą dostać 2,5 proc.

W przypadku lokat terminowych, otwartych w placówkach banku lub na infolinii, PKO BP płaci 0,30 proc. za depozyt 3 miesięczny. Lepszą ofertę bank przygotował dla korzystających z bankowości elektronicznej. Oprocentowanie lokaty na 1 miesiąc założonej w serwisie internetowym iPKO lub przez aplikację mobilną IKO wynosi po podwyżce 0,30 proc. Za 3 miesięczną lokatę można dostać 0,40 proc. Za 6 miesięcy – 0,50 proc. Natomiast za 12 miesięczną lokatę PKO BP płaci 1 proc. Jest oczywiście oprocentowanie w skali roku.

Kto ma więcej pieniędzy, ten lepiej zarabia

Jeśli chodzi o nowe środki, to bank proponuje swoim klientom indywidualnym lokatę 3 miesięczną oprocentowaną na 2 proc. w skali roku. W tym wypadku klienci bankowości osobistej i prywatnej mogą również liczyć na więcej. Im bank oferuje 2,50 proc.

Stawka 2,50 proc. jest do osiągnięcia dla wszystkich klientów w przypadku lokaty mobilnej. Maksymalna kwota tej lokaty to 20 tys. zł. Można ją założyć na 3 miesiąca. Otwiera się w aplikacji IKO.

Bank PKO BP nigdy nie był liderem w oprocentowaniu lokat. Tak to już jest w tym biznesie. Najwięksi płacą za depozyty mniej. Najlepsze oprocentowanie lokat dawały banki mniejsze. Takie, które próbowały zdobyć rynek albo te, które znalazły się w tarapatach i potrzebowały pieniędzy. Skala wzrostu oprocentowania w PKO BP pewnie wpłynie na banki, które chcą się wyróżniać na tle konkurencji. W tej chwili chyba tylko jeden bank oferuje 4 proc. Wymagając spełnienia dodatkowych warunków przez klienta. Być może, po podniesieniu oprocentowania przez PKO BP, ktoś da więcej.