W ciągu dwóch dni po rozszerzone 500 plus zgłosił się ponad milion Polaków

Finanse Dołącz do dyskusji (647)
W ciągu dwóch dni po rozszerzone 500 plus zgłosił się ponad milion Polaków

Rozszerzone 500 plus ruszyło w poniedziałek 1 lipca. O godzinie trzynastej następnego dnia złożonych wniosków było już ponad 700 tysięcy. Dodatkowo złożono 350 tysięcy wniosków o wyprawkę w ramach programu Dobry Start. W środę rano ministerstwo poinformowało, że liczba wniosków przekroczyła już milion.

Rząd może świętować kolejny sukces, bo Polacy nie czekali zbyt długo i ochoczo ruszyli po nowe świadczenie. A właściwie nie takie nowe, tylko stare z większą dostępnością – bo teraz 500 plus przysługuje także na pierwsze dziecko. Rozszerzony program 500 plus może objąć blisko siedem milionów dzieci.

Rozszerzone 500 plus cieszy się dużą popularnością. I trudno się dziwić

Ogólnie rzecz biorąc od teraz świadczenia zostaną przyznane wszystkim dzieciom do osiemnastego roku życia, niezależnie od tego, jaki dochód osiąga rodzina. Wnioski składa się za pośrednictwem banku, portalu Emp@tia lub platformy usług elektronicznych ZUS. Od pierwszego sierpnia można to będzie zrobić także w formie tradycyjnej. Jednocześnie ruszył nabór wniosków do programu Dobry Start.

Do godziny 13.00 we wtorek złożono ponad 700 tysięcy wniosków o przyznanie środków z programu 500 plus i 350 tysięcy z programu Dobry Start – powiedziała we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. – Bardzo się cieszymy, że składanie wniosków idzie tak sprawnie.

W środę rano minister Borys-Szopa na swoim Twitterze poinformowała, że liczba wniosków przekroczyła już milion.

W dwa dni działania 500+ na każde dziecko wpłynęła rekordowa liczba wniosków online. Złożono już MILION wniosków o #Rodzina500plus. Razem ze świadczeniem dobry start to niemal 1,5 mln wniosków. Tak wygląda Polska cyfrowa w praktyce. Brawo dla polskich rodzin.

Wiceminister rodziny Stanisław Szwed już w poniedziałek podał, że w ciągu pierwszych dwudziestu minut – czyli tuż po północy – wniosków było sześć tysięcy. Przypominamy – tak jakby ktoś miał wątpliwości – że kolejność zgłoszeń nie ma znaczenia. A może Polacy próbują wygrać z serwerami, które – jak wiadomo – lubią paść w najmniej oczekiwanym momencie? O tym również poinformowała pani minister.

Mamy sygnały, że w niektórych miejscach czasowo tych wniosków jest tak dużo, że serwery nie nadążają. Ale mamy również informacje, że cierpliwość popłaca i zachęcamy do tej cierpliwości.

Takie problemy wystąpiły zarówno w przypadku rządowego portalu Emp@tia, jak i na stronach internetowych wybranych banków.

Rozszerzone 500 plus i Dobry Start

Jeśli rodzice złożą wniosek o rozszerzone 500 plus między lipcem a wrześniem, zostanie im ono przyznane z wyrównaniem – a dokładnie od pierwszego lipca. Jeśli o tym zapomną lub się spóźnią i złożą wniosek po 30 września, nie otrzymają wyrównania. Wypłaty są zagwarantowane do końca maja 2021 roku. Dzisiaj ze świadczenia korzysta 3,6 miliona dzieci, liczba ta ma jednak wzrosnąć blisko dwukrotnie. Ponadto zostaną nim objęte dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Natomiast Dobry Start to świadczenie, które uzyskać można tylko raz w roku, ale nie do osiemnastego roku życia, a do dwudziestki. Dzieci niepełnosprawne mogą otrzymać pieniądze do dwudziestego czwartego roku życia, jeśli kontynuują naukę. Świadczenie w założeniach ma umożliwić sfinansowanie wyprawki. Wnioski składa się tak samo jak przy 500 plus – przez strony banków i portal Emp@tia.