Kontrolerzy skarbówki, uzbrojeni w kamery, ruszą śladem turystów

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Kontrolerzy skarbówki, uzbrojeni w kamery, ruszą śladem turystów

Przedsiębiorcy prowadzący biznes w miejscowościach turystycznych powinni mieć się na baczności. Skarbówka rusza na wielką kontrolę używania kas fiskalnych i wydawania paragonów. Wykorzysta przy tym miniaturowe kamery.

Skarbówka rusza na wielką kontrolę w turystycznych miejscowościach

Jak informuje prawo.pl, w dniach 4 lipca-28 sierpnia 2022 r. skarbówka rusza na wielką kontrolę w turystycznych miejscowościach w ramach akcji „Lato 2022”. Celem jest oczywiście walka z szarą strefą; kontrolerzy sprawdzą, czy przedsiębiorcy zobowiązani do używania kas fiskalnych faktycznie to robią oraz – czy zgodnie z prawem – wydają paragony klientom. Kontrolerzy skorzystają przy tym z nowego uprawnienia, jakim jest nabycie sprawdzające. Polega ono na tym, że kontroler – chcąc dokonać zakupu kontrolowanego – nie musi informować, że jest ze skarbówki. Dopiero po nabyciu towaru lub usługi ujawnia kim jest, a jeśli przedsiębiorca popełnił wykroczenie (czyli np. nie wydał paragonu), wystawia mandat.

Co ciekawe, kontrolerzy mają filmować nabycia sprawdzające miniaturowymi kamerami – tak, by sprzedawca nie zorientował się (przynajmniej nie od razu), że jest filmowany. Paradoksalnie dla uczciwych przedsiębiorców to może być dobra wiadomość – film będzie stanowił jednocześnie dowód na to, w jaki sposób przebiegało nabycie sprawdzające i czy kontrolerzy nie przekroczyli swoich uprawnień.

Gorsza wiadomość jest natomiast taka, że kontrolerzy mieli otrzymać nieoficjalne zalecenie, by za nieprawidłowości wystawiać mandaty w wysokości co najmniej 1000 zł. Dodatkowo przed kontrolerami podobno postawiono ambitne zadanie. Będą pracować w zespołach dwuosobowych, a każdy zespół ma dokonać co najmniej… 12 nabyć sprawdzających każdego dnia. Tym samym zarówno przedsiębiorców, jak i kontrolerów, czeka intensywne lato.

Gdzie ruszą kontrolerzy? Cel jest jasny

Nikogo nie powinno dziwić to, że kontrolerzy ruszą głównie do miejscowości turystycznych. Można śmiało nadużyć, że to właśnie tam – zwłaszcza w sezonie – często dochodzi do łamania prawa ze strony części przedsiębiorców, na przykład tych, którzy prowadzą działalność tylko sezonowo. Pokusa „oszczędności” na kasie fiskalnej i niewystawianiu paragonów może być u niektórych duża.

Na celowniku kontrolerów mają znaleźć się przede wszystkim hotele, punkty gastronomiczne, czy wypożyczalnie sprzętu turystycznego – czyli miejsca, w których turyści zazwyczaj zostawiają najwięcej pieniędzy.

MF jednocześnie zapowiada, że skala tegorocznej kontroli z pewnością nie będzie mniejsza, niż w poprzednich latach. A tylko w 2021 r. dokonano prawie 62 tys. czynności kontrolnych. Można przypuszczać, że kontrolerzy pokuszą się o pobicie tego wyniku.