Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych cały czas spada. Atrakcyjnych ofert ubywa

Finanse Dołącz do dyskusji
Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych cały czas spada. Atrakcyjnych ofert ubywa

Oferty lokat bankowych są niestety coraz mniej atrakcyjne. W styczniu średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wyniosło 5,48 proc. – podczas gdy w grudniu 2022 r. wynosiło ono 7,5 proc. A wiele wskazuje na to, że trend spadkowy zostanie utrzymany.

Niecałe 5,5 proc. Średnie oprocentowanie depozytów spada już od 13 miesięcy

Czasy rekordowego oprocentowania depozytów bez wątpienia są już za nami. Potwierdzają to zresztą statystyki; z danych i obliczeń HREIT wynika, że w styczniu 2024 r. średnie oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych wyniosło niespełna 5,5 proc. To jednocześnie o 0,18 pkt proc. mniej, niż w grudniu 2023 r. I o ile to zmiana nie jest zbyt wyraźna, o tyle warto podkreślić, że styczeń był trzynastym miesiącem z rzędu, gdy odnotowano spadek średniego oprocentowania depozytów.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że cięcia oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych są kontynuowane przez banki mimo tego, że od listopada 2023 r. Rada Polityki Pieniężnej nie podjęła decyzji o zmianie poziomu stóp procentowych. Być może oznacza to, że banki jednak spodziewają się dalszego obniżania stóp procentowych (choć jednocześnie większość analityków uważa, że do obniżek może dojść dopiero pod koniec roku). HREIT zwraca uwagę także na fakt, że również Minister Finansów, zarówno w styczniu jak i lutym, pogarsza warunki sprzedaży papierów kierowanych do inwestorów detalicznych. Prawdopodobne jest zatem, że średnie oprocentowanie depozytów będzie nadal spadać – co jest istotną informacją dla osób, które rozważały w najbliższym czasie założenie lokaty lub konta oszczędnościowego.

Można założyć jeszcze lokatę oprocentowaną w skali roku na 5 proc. lub wyżej, ale raczej na krótki okres

W tym momencie cztery banki oferują lokaty oprocentowane na 5 proc. lub wyżej; są to Citi Handlowy, Velo Bank, Inbank oraz Santander. Najwyższe oprocentowanie można uzyskać w Citi Handlowy (6 proc. w skali roku), jednak jest to lokata 3-miesięczna; dodatkowo można wpłacić maksymalnie 20 000 zł. W Velo Bank klienci mogą założyć lokatę oprocentowaną na 5,8 proc., również na okres 3 miesięcy i wpłacić do 150 000 zł, ale jest to oferta wyłącznie na nowe środki (konieczne jest też wyrażenie zgód marketingowych). Z kolei w Inbank dostępna jest lokata z oprocentowaniem 5,5 proc. w skali roku (na 3 lub 6 miesięcy), przy czym lokata 3-miesięczna jest dostępna dla nowych klientów banku, natomiast 6-miesięczna – dla dotychczasowych. W obu przypadkach na lokacie można ulokować maksymalnie 50 000 zł. Inbank oferuje też lokatę 12-miesięczną z oprocentowaniem 5,4 proc. – limit wpłaty również wynosi 50 000 zł.

Widać zatem wyraźnie, że oferta lokat bankowych jest znacznie mniej atrakcyjna niż jeszcze kilka miesięcy temu – i można się obawiać, że ten trend będzie kontynuowany.