Dobra informacja dla przedsiębiorców wnioskujących o 5 tys. zł pożyczki. Jest szansa, że pieniędzy starczy dla wszystkich

Gorące tematy Dobre wiadomości Finanse Firma dołącz do dyskusji (310) 11.05.2020
Dobra informacja dla przedsiębiorców wnioskujących o 5 tys. zł pożyczki. Jest szansa, że pieniędzy starczy dla wszystkich

Edyta Wara-Wąsowska

Dla przedsiębiorców, którzy wnioskowali już o pożyczkę 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców, ale jeszcze jej nie otrzymali, jest dobra wiadomość. Wszystko wskazuje na to, że – przynajmniej na razie – nie zabraknie dla nich środków, a urzędy wypłacą pożyczki. 

Są środki na pożyczkę 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców. Przynajmniej na razie

Jak wiadomo, środki na pożyczkę 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców pochodzą z Funduszu Pracy. W związku z tym wielu przedsiębiorców obawiało się, że są to środki ograniczone – a pieniędzy z pożyczki 5 tys. zł nie starczy dla wszystkich zainteresowanych. A zainteresowanie jest ogromne – niektóre Powiatowe/Miejskie Urzędy Pracy musiały pod koniec kwietnia chwilowo wstrzymać możliwość składania wniosków.

Teraz jednak okazuje się, że jest szansa, by pieniądze otrzymali wszyscy wnioskujący o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców. Urzędy pracy wnioskują bowiem o dodatkowe środki z ministerstwa. Takiej informacji udzieliła zarówno p.o. głównego specjalisty Monika Pawlak z MUP w Łodzi jak i udzielający informacji mediom Tomasz Robaczewski z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. Wszystko wskazuje na to, że o dodatkowe pieniądze z ministerstwa ubiegają się urzędy z całej Polski. I póki co – takie wsparcie otrzymują. Na razie nic nie wskazuje na to, że środki są ograniczone. Jeśli ministerstwo zdecyduje inaczej, urzędy niezwłocznie poinformują na swoich stronach, że przedsiębiorcy nie mogą już składać wniosków.

Oczywiście przedsiębiorcy muszą liczyć się z tym, że w pewnym momencie może skończyć się również dodatkowa pula środków z ministerstwa. Ci, którzy już złożyli wniosek, mogą jednak być nieco spokojniejsi. To ważna informacja, zwłaszcza, że wielu z nich musi uzbroić się w cierpliwość. Informowaliśmy już wcześniej na łamach Bezprawnika, że urzędy mają ponad miesiąc na wypłatę środków wnioskującym (oczywiście jeśli przedsiębiorca poprawnie wypełnił wniosek i jest uprawniony do pożyczki).

Przedsiębiorcy się niecierpliwią, ale jedyne co im pozostaje, to czekać

Dla wielu mikrofirm (i samozatrudnionych) mikropożyczka może być szybkim, dodatkowym zastrzykiem gotówki umożliwiającym pokrycie bieżących kosztów działalności przedsiębiorstwa. Zwłaszcza, że sporo najmniejszych firm wciąż nie otrzymało środków z tytułu innych form wsparcia. Niestety, jedyne co mogą zrobić przedsiębiorcy w tej sytuacji, to czekać. Nie pomoże również dzwonienie do urzędów i próba dowiadywania się, co dzieje się ze złożonym wnioskiem. Jeśli wniosek zostanie odrzucony z powodu błędów we wniosku o pożyczkę 5 tys. zł, przedsiębiorca z pewnością zostanie o tym jak najszybciej poinformowany.