Polscy pracownicy są grubi, a w dodatku część z nich często choruje – tak wynika z raportu

Praca Zdrowie Dołącz do dyskusji (95)
Polscy pracownicy są grubi, a w dodatku część z nich często choruje – tak wynika z raportu

Jeśli ktoś kiedyś zastanawiał się, jak prezentuje się kondycja i stan zdrowia polskich pracowników, to powinien zajrzeć do raportu Medicover. Chyba że chce uniknąć przykrego zderzenia się z rzeczywistością – wtedy nie powinien.

Stan zdrowia polskich pracowników? Największym problemem nadwaga

Medicover Polska postanowił po raz kolejny zbadać stan zdrowia polskich pracowników. Z raportu „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2013-2017” nie wynika jednak nic dobrego. Osoby przeprowadzające badanie podzieliły pracowników na pięć grup – pracowników produkcji pracujących w systemie zmianowym, pracowników produkcji nie pracujących w systemie zmianowym, pracowników biurowych, mobilnych i decyzyjnych. Zdecydowanie najliczniejszą grupę stanowili pracownicy biurowi – 64% badanych.

Okazało się, że największym problemem pracowników – bez względu na przynależność do grupy – jest otyłość. Prawidłowym wskaźnikiem BMI mogła pochwalić się mniej niż połowa przebadanych osób. Lepsze wyniki miały kobiety. Prawidłowe BMI miały średnio 2 na 3 panie, podczas gdy tylko 1 na 3 panów mógł pochwalić się wskaźnikiem w normie. Rzadko nieprawidłowy wskaźnik BMI był powiązany z niedowagą – stwierdzono ją tylko u 5 proc. przebadanych kobiet. Reszta nieprawidłowości wynikała z nadwagi lub wręcz otyłości.

Kto najczęściej choruje? Ci, którzy pracują w biurze

Zanalizowano również, jak często pracownicy biorą zwolnienia lekarskie i w której grupie L4 zdarzają się zdecydowanie najczęściej. Okazało się, że najbardziej chorowici są pracownicy biurowi – średnia absencja chorobowa na pracownika wyniosła tam 16,9 dnia. Drudzy w kolejności byli pracownicy produkcji, ale nie pracujący w systemie zmianowym – średnia absencja to w ich przypadku 12,7 dnia. Najmniej zwolnień lekarskich wystawiono pracownikom mobilnym; średnia absencja w tej grupie to 10,6 dnia.

Wizyta u lekarza: w jakim celu?

Ciekawe są natomiast dane dotyczące przyczyn wizyt u lekarza. Aż 64% pracowników deklaruje, że wizyta u lekarza jest wizytą profilaktyczną. 34% idzie do lekarza z chorobami układu oddechowego. Najmniej – 10% – z urazami i zatruciami. Dane dotyczące wizyt lekarskich należy jednak potraktować z pewnym dystansem, bo pracownicy prawdopodobnie mogli wskazać tylko jedną odpowiedź, podczas gdy przecież jeden pracownik może zgłaszać się do lekarza z różnymi problemami.

W raporcie można znaleźć też inne ciekawe dane. Po lekturze dowiemy się na przykład, ile osób w danej grupie deklaruje palenie papierosów, ile ma nieprawidłowe ciśnienie, a ile – cholesterol. Wyniki nie są optymistyczne, a jednocześnie trudno zarzucić badaczom, że przeprowadzili nierzetelne badania – przebadano bowiem 295 000 osób w wieku 18-67 lat. Wynika z tego zatem, że stan zdrowia polskich pracowników nie napawa optymizmem.