Przeciwnicy 5G odkryli fale elektromagnetyczne. Jeszcze trochę i zaprezentują nam koło

Gorące tematy Społeczeństwo Technologie dołącz do dyskusji (431) 02.05.2019
Przeciwnicy 5G odkryli fale elektromagnetyczne. Jeszcze trochę i zaprezentują nam koło

Paweł Mering

Wdrożenie technologii 5G sprzyja dyskusjom, a także protestom. Jeden z redaktorów Spiders.Web wybrał się na jeden z takich protestów. To, co udało się nagrać, jest — delikatnie mówiąc — szokujące. Czyżby przeciwnicy 5G stanowili kolejną grupę, wyznającą poglądy tak irracjonalne, że można by je porównać do tez wygłaszanych płaskoziemców i antyszczepionkowców?

Zapowiedź masowego wdrożenia 5G poskutkowało kolejną falą tzw. radiofobii. Fakt, że emitowany zacznie być sygnał innego niż dotychczas rodzaju, powoduje, że pewne grono ludzi po prostu… wychodzi na ulicę i krzyczy.

Mowa nienawiści

Oglądając relację Dawida Kosińskiego, już w pierwszych minutach wiadomo, z czym mamy do czynienia. Jeden z mężczyzn od razu nazywa Dawida „k*rwą korporacyjną” (a jakże), a otyły jegomość dorzuca do tego przytyki związane z wagą (o ironio).

Pewien rozmówca pokazuje nawet badania. Wskazuje na fakt, że fale elektromagnetyczne mogą mieć różne częstotliwości, podkreślając zarazem, że im wyższa częstotliwość, tym większe spustoszenie czyni ona w organizmie, przenikając przez niego.

Kolejne przebitki ukazują tezy o spisku, a wręcz planie na eksterminację ludzkości. Następny rozmówca twierdzi, że obce służby, za pomocą fal elektromagnetycznych, będą mogły nas inwigilować, a także przesyłać wbrew woli bliżej nieokreślone informacje.

Całość wieńczy stwierdzenie, że skoro zwolennicy 5G tak lubią fale elektromagnetyczne, to niech sobie wsadzą głowę do mikrofalówki.

Fale elektromagnetyczne i szkodliwość 5G

Takie wypowiedzi, niepoparte badaniami, albo jedynie wybiórczą ich analizą, są — delikatnie mówiąc — niepoważne. Promieniowanie elektromagnetyczne otacza nas nieprzerwanie i od zawsze. Inną kwestią jest oczywiście samo natężenie fali (nie wolno jej mylić z częstotliwością) i przebywanie w obecności nadajników. Tutaj, od lat, faktycznie pojawia się szereg wątpliwości.

Fale radiowe, promieniowanie UV (szkodliwe), promieniowanie rentgenowskie (szkodliwe), promieniowanie gamma, a także światło, które pozwala nam widzieć, to są właśnie fale elektromagnetyczne.

Tak czy inaczej, widząc takie wypowiedzi przeciwników 5G, trudno mi uwierzyć, żeby zdawali sobie oni z tego sprawę. Owszem, istnieją badania, które poruszają kwestię wpływu fal elektromagnetycznych na żywe organizmy. Niestety — użyję stwierdzenia potocznego — rodzajów fal elektromagnetycznych, w zależności od ich częstotliwości i długości, jest nieskończenie wiele. Znaleźć można szereg badań, które zarówno potwierdzają szkodliwy wpływ owych fal na organizmy, jak i takie, które wskazują, że szkodliwego wpływu nie ma. Uwaga — nie jest to zależne od środków, jakie koncerny wpłacają ośrodkom badawczym w celu spreparowania wyników.

Promieniowanie elektromagnetyczne jest po prostu tak szerokim zjawiskiem, że wybiórcza analiza badań jest niedopuszczalna.

Głoszenie objawionych tez o bezwzględnej szkodliwości 5G, podsyconej teoriami o spisku koncernów, a nawet planie eksterminacji Narodu Polskiego, nie powinno mieć miejsca w przestrzeni publicznej. Oczywiście nikomu nie odbieram prawa do głoszenia swoich poglądów — należy to robić. Czynienie tego jednak w sposób, oparty o mowę nienawiści i teorie spiskowe, daje powody do zastanowienia się, gdzie jest granica dopuszczalności pewnych przekazów do przestrzeni publicznej.