Zmiana trendu. Ponownie taniej duże mieszkanie wynająć, niż kupić

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji (4)
Zmiana trendu. Ponownie taniej duże mieszkanie wynająć, niż kupić

Jeszcze dwa miesiące temu rata kredytu na zakup własnego mieszkania była, w prawie każdym mieście w Polsce, niższa niż koszt najmu. Ostatni raport Expandera i Rentier.io dostarcza danych, o zmianie tej sytuacji. Na razie dotyczy to dużych mieszkań, ale najpewniej to początek nowego trendu, który obejmie też mniejsze lokale. Mimo rosnących cen najmu, taniej duże mieszkanie wynająć niż kupić.

Taniej duże mieszkanie wynająć niż kupić

Analitycy zmianę trendu dostrzegli przy mieszkaniach 70 metrowych. Porównali ceny najmu bez opłat licznikowych i administracyjnych. Wyliczyli ratę kredytu, przyjmując 10 procentowy wkład własny. Największa różnica występuje w Krakowie i Gdyni. Tam najem 70 metrowego mieszkania jest tańszy od raty kredytu o odpowiednio 729 zł i 637 zł. W Gdańsku jest to około 300 zł. W Białymstoku i Poznaniu różnica między kosztem najmu i ratą kredytu wynosi niewiele ponad 200 zł. O tyle mniej kosztuje miesięczna kwota czynszu za najem w porównaniu do raty kredytu. W przypadku Warszawy, Lublina czy Wrocławia ta różnica jest, na razie, symboliczna i wynosi około 40 – 50  zł. Wyraźnie temu trendowi oparł się Szczecin. Tam koszt najmu jest o prawie 300 zł wyższy, niż rata kredytu.

W przypadku mniejszych mieszkań, 50 metrowych, ciągle jeszcze w III kw. 2021 roku rata kredytu była niższa niż koszt najmu. Jednak w przypadku Gdyni ta różnica wyniosła zaledwie 7 zł, a Poznania 2 zł. Natomiast w Warszawie rata kredytu jest już o 70 zł wyższa niż czynsz najmu. A w Krakowie o 348 zł.

Oczywiście zastanawiając się czy lepiej mieszkanie kupić czy wynajmować mamy świadomość, że nawet gdy kredyt jest większym obciążeniem dla domowego budżetu, to w perspektywie staniemy się właścicielem mieszkania. Ceny mieszkań, póki co, od lata stale rosną. Może to być dla kredytobiorcy dodatkowy zysk.

Ostrożnie z kredytem

Te pierwsze sygnały z rynku o korzystniejszym najmie niż zakupie mogą przy dalszym wzroście oprocentowania kredytów doprowadzić do zatrzymania cen nieruchomości. Analitycy Expandera nie są pierwszymi, którzy zalecają ostrożność przy braniu kredytu na mieszkanie, które chcemy wynajmować.

Mimo rosnących od maja cen najmu staje się on atrakcyjniejszy kosztowo od kredytu. Wzrost stawek  nie poprawił jednak rentowności najmu mieszkań nowo zakupionych. Powodem są wysokie ceny zakupu. I tak, jak policzyli analitycy Expandera, rentowność zakupionego za gotówkę mieszkania średniej wielkości w III kwartale tego roku wyniosła netto 3,56 proc. W I kw. było to 3,61 proc. Osoby, które zakup mieszkania na wynajem sfinansowały w połowie kredytem zarobiły w III kwartale 2,7 procent.

„Gdyby natomiast stopy procentowe powróciły do poziomu sprzed pandemii to rentowność dla kupowanych obecnie mieszkań spadnie do 2,1 procenta” obliczył Expander. Przy dalszym wzroście stóp opłacalność może drastycznie spaść lub nawet taka inwestycja może zacząć przynosić starty.