TikTok zablokowany ze względu na treści o charakterze seksualnym – taki jest wyrok jednego z sądów

Technologie Zagranica Dołącz do dyskusji (11)
TikTok zablokowany ze względu na treści o charakterze seksualnym – taki jest wyrok jednego z sądów

TikTok to platforma, która zdobywa serca kolejnych fanów, a liczba jej użytkowników rośnie w ogromnym tempie w wielu krajach. Okazuje się jednak, że TikTok może mieć poważne problemy w jednym z państw. Chodzi o narażanie nieletnich na kontakt z treściami o charakterze seksualnym.

TikTok: narażanie nieletnich na kontakt z niewłaściwymi treściami?

Fenomen TikToka można rozumieć lub nie – ja akurat należę do osób, które go nie rozumieją i pewnie nic się w tej materii już nie zmieni, jednak rozumiem, że z pewnych powodów platforma jest coraz popularniejsza. Treści, które są na niej zamieszczane, są bardzo różne; różny jest też zarówno wiek czynnie korzystających z aplikacji (zamieszczających materiały) jak i zwykłych odbiorców. Z tego względu pewne treści mogą wydawać się nieodpowiednie dla osób nieletnich.

Tak też uznał Sąd Najwyższy w Indiach. Osoby prywatne i miejscowy regulator skarżyli się, że TikTok naraża nieletnich na kontakt z treściami o charakterze seksualnym. Materiały mogłyby też stanowić narzędzie dla przestępców seksualnych. Właściciele aplikacji chcieli odroczenia procesu, jednak sąd pozostawał nieugięty. Ostatecznie sąd w wyroku nakazał… usunięcie aplikacji ze sklepów Google i Apple. Odpowiednie przepisy uzupełniające natychmiast wydał rząd.

Google szybko zastosował się do wyroku i użytkownicy telefonów z Androidem mieszkający w Indiach nie mogą już ściągnąć aplikacji ze sklepu. Na razie z takimi krokami wstrzymał się Apple, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że TikTok zniknie również z AppStore.

Cios dla TikTok

Taka decyzja jest z pewnością dla platformy dużym ciosem. Z jednej strony – mnóstwo użytkowników, z drugiej – niesamowicie popularni lokalni TikTokerzy z kanałami, które miały ogromną liczbę subskrypcji. Nie wiadomo też, jak do sprawy podejdą inne kraje i czy ktoś nie będzie chciał podążyć śladem Indii.

Podobnego obrotu sprawy do pewnego stopnia można było się spodziewać, ponieważ treści umieszczane na platformie od dawna budziły kontrowersje.

Platforma została stworzona z myślą o ludziach młodych, chociaż z TikToka korzystają też starsi użytkownicy. W samych Indiach aplikację pobrano do tej pory ponad 240 milionów razy.