TikTok zablokowany ze względu na treści o charakterze seksualnym – taki jest wyrok jednego z sądów

Technologie Zagranica dołącz do dyskusji (11) 19.04.2019
TikTok zablokowany ze względu na treści o charakterze seksualnym – taki jest wyrok jednego z sądów

Edyta Wara-Wąsowska

TikTok to platforma, która zdobywa serca kolejnych fanów, a liczba jej użytkowników rośnie w ogromnym tempie w wielu krajach. Okazuje się jednak, że TikTok może mieć poważne problemy w jednym z państw. Chodzi o narażanie nieletnich na kontakt z treściami o charakterze seksualnym.

TikTok: narażanie nieletnich na kontakt z niewłaściwymi treściami?

Fenomen TikToka można rozumieć lub nie – ja akurat należę do osób, które go nie rozumieją i pewnie nic się w tej materii już nie zmieni, jednak rozumiem, że z pewnych powodów platforma jest coraz popularniejsza. Treści, które są na niej zamieszczane, są bardzo różne; różny jest też zarówno wiek czynnie korzystających z aplikacji (zamieszczających materiały) jak i zwykłych odbiorców. Z tego względu pewne treści mogą wydawać się nieodpowiednie dla osób nieletnich.

Tak też uznał Sąd Najwyższy w Indiach. Osoby prywatne i miejscowy regulator skarżyli się, że TikTok naraża nieletnich na kontakt z treściami o charakterze seksualnym. Materiały mogłyby też stanowić narzędzie dla przestępców seksualnych. Właściciele aplikacji chcieli odroczenia procesu, jednak sąd pozostawał nieugięty. Ostatecznie sąd w wyroku nakazał… usunięcie aplikacji ze sklepów Google i Apple. Odpowiednie przepisy uzupełniające natychmiast wydał rząd.

Google szybko zastosował się do wyroku i użytkownicy telefonów z Androidem mieszkający w Indiach nie mogą już ściągnąć aplikacji ze sklepu. Na razie z takimi krokami wstrzymał się Apple, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że TikTok zniknie również z AppStore.

Cios dla TikTok

Taka decyzja jest z pewnością dla platformy dużym ciosem. Z jednej strony – mnóstwo użytkowników, z drugiej – niesamowicie popularni lokalni TikTokerzy z kanałami, które miały ogromną liczbę subskrypcji. Nie wiadomo też, jak do sprawy podejdą inne kraje i czy ktoś nie będzie chciał podążyć śladem Indii.

Podobnego obrotu sprawy do pewnego stopnia można było się spodziewać, ponieważ treści umieszczane na platformie od dawna budziły kontrowersje.

Platforma została stworzona z myślą o ludziach młodych, chociaż z TikToka korzystają też starsi użytkownicy. W samych Indiach aplikację pobrano do tej pory ponad 240 milionów razy.

11 odpowiedzi na “TikTok zablokowany ze względu na treści o charakterze seksualnym – taki jest wyrok jednego z sądów”

  1. Przecież to absurd. Dlaczego wszyscy ludzie w Indiach są karani za to, że jakiś nieletni ogląda treści, których mu oglądać nie wolno?! Stąd tylko krok do zablokowania całego Internetu, bo jakiś nieletni obejrzy coś, czego mu nie wolno. Czy oni nie widzą, jakie to chore? To winnego powinno się karać, a nie wszystkich innych. To nie komunizm, żeby stosować odpowiedzialność zbiorową.

    • Sęk w tym, że są tam takie specyficzne gówniary, które zaczynają świecić tyłkiem żeby załapać się na trochę grosiwa. Inne dzieciaki zaczynają brać z nich przykład (bo są znane, rozchwytywane i mają followersów) i też zaczynają pozować ku uciesze ewentualnych pedofilów.

    • Jakiś portal społecznościowy zachęcający dzieciaki do udostępniania treści które rajcują pedofilów. Czyli jak wszystkie te twory „społecznościowe” – rak internetu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *