Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył negatywnie skargę maturzystów z Ostrowca

Państwo dołącz do dyskusji (1) 23.06.2015
Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył negatywnie skargę maturzystów z Ostrowca

Maciej Lewczuk

Unieważnienie matur z chemii zostało podtrzymane przez Trybunał Konstytucyjny.

Niemal trzy tygodnie temu pisaliśmy o problemach maturzystów z Ostrowca, którym unieważniono egzamin maturalny z chemii, nie dając możliwości odwołania się od tej decyzji. Po wyczerpaniu drogi sądowej postanowili oni zaskarżyć te wyroki sądów do Trybunału Konstytucyjnego.

Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył skargę 18 maturzystów, którzy zostali posądzeni o niesamodzielne ich napisanie – pojawiał się w ich pracach ten sam, dość charakterystyczny błąd. Orzekł, że brak możliwości zaskarżenia decyzji o unieważnieniu egzaminu maturalnego do sądu administracyjnego nie jest niezgodny z Konstytucją.

W uzasadnieniu sędzia powiedział, że procedury sądowe nie są przewidziane do oceniania prawidłowości unieważnienia egzaminów maturalnych z powodu niesamodzielnego rozwiązywania zadań, które stwierdzili egzaminatorzy, których oceny wynikają z doświadczenia pedagogicznego i sztuki pedagogicznej, a także wiedzy merytorycznej z danego przedmiotu.

Podkreślono też fakt, że gdyby sądy miałyby dokonywać oceny prac maturalnych, to sprowadziłoby się do ich weryfikacji przez biegłych, a nie egzaminatorzy, którzy są do tego przygotowani, a także obowiązują ich jednolite standardy.

Masz problemy związane z wszelkiego rodzaju oceną prac, egzaminami, a także wyrokami sądów niższych instancji i chciałbyś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com