Masz punkty karne na swoim koncie? Lepiej przygotuj się na nowe zasady

Moto Dołącz do dyskusji
Masz punkty karne na swoim koncie? Lepiej przygotuj się na nowe zasady

Już 17 czerwca zakłady ubezpieczeń zyskają dostęp do informacji o liczbie punktów karnych i mandatach, które ma na swoim koncie dany kierowca. To z kolei oznacza, że możliwe będzie uzależnienie wysokości OC od wykroczeń popełnianych przez kierujących. 

Uzależnienie wysokości OC od wykroczeń coraz bliżej

Już za kilka dni zakłady ubezpieczeniowe, dzięki szerszemu dostępowi do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, będą mogły uzyskać dodatkowe informacje na temat kierowców, takie jak m.in. suma punktów karnych za poszczególne wykroczenia, nazwa naruszeń przepisów ruchu drogowego, nazwa podmiotu rejestrującego nadużycie, dane pojazdu, którym popełniono naruszenie, a także – rodzaj prawomocnego rozstrzygnięcia.

Jednocześnie ubezpieczyciel będzie mógł dowiedzieć się tylko o niektórych wykroczeniach – ustawa dokładnie określa, które naruszenia przepisów ruchu drogowego zostaną udostępnione do informacji zakładów ubezpieczeniowych. Tym samym ubezpieczyciel będzie mógł uzyskać informacje o przestępstwach, o których mowa w Kodeksie karnym (m.in. o spowodowaniu katastrofy, nieumyślnym spowodowaniu wypadku czy jeździe po alkoholu) oraz o wykroczeniach, o których mowa w Kodeksie wykroczeń (m.in. spowodowanie niebezpieczeństwa w ruchu drogowym, wykroczenia przeciwko pieszym, tamowanie ruchu, niepodporządkowanie się znakom itd.). Teoretycznie zatem ubezpieczyciel może i nie będzie mieć dostępu do wszystkich informacji, ale nie da się ukryć, że dzięki dostępowi do CEPiK-u i tak zyska mnóstwo dodatkowych danych. To z kolei prowadzi do tego, że uzależnienie wysokości OC od wykroczeń będzie niezwykle proste.

Ubezpieczyciel zdecyduje, co chce zrobić z dostępem do informacji

Co ciekawe, ubezpieczyciel wcale nie będzie musiał skorzystać z dostępu do danych – każdy zakład ubezpieczeniowy indywidualnie podejmie decyzję, czy chce korzystać z udostępnionych zasobów. Tym samym teoretycznie nie wszyscy ubezpieczyciele muszą zdecydować się na uzależnienie wysokości OC od wykroczeń; wydaje się jednak, że większość skorzysta z tej okazji. To z kolei oznacza, że ubezpieczyciel, ustalając stawkę OC dla danego kierowcy, może brać pod uwagę zarówno liczbę punktów karnych, jak i rodzaj wykroczeń, które popełnił. Można zresztą podejrzewać, że ubezpieczyciel (o ile faktycznie będzie uzależniał wysokość składki OC od wykroczeń) inaczej potraktuje kierowcę, który nie zastosował się do znaku, a inaczej tego, który prowadził pod wpływem alkoholu czy spowodował wypadek. Z drugiej strony uzależnienie wysokości OC od wykroczeń może być dobrą wiadomością dla kierowców, którzy jeżdżą przepisowo – być może będą mogli liczyć na specjalne ulgi.

Oczywiście warto pamiętać, że wysokość składki OC nadal będzie zależeć również od wielu innych czynników, takich jak chociażby przebieg ubezpieczenia, wiek pojazdu czy okres posiadania prawa jazdy.