Startujesz z własnym biznesem? Fiskus nie pozwoli ci zaliczyć części wydatków w koszty firmowe

Firma Podatki dołącz do dyskusji (13) 15.09.2020
Startujesz z własnym biznesem? Fiskus nie pozwoli ci zaliczyć części wydatków w koszty firmowe

partner-logo

Edyta Wara-Wąsowska

Zła wiadomość dla przedsiębiorców, którzy przygotowują się do otworzenia własnego biznesu. Jeśli przed oficjalnym zarejestrowaniem działalności ponoszą już koszty wynikające z przygotowań do tego kroku, nie wliczą ich w koszty uzyskania przychodu. 

Wydatki przed rozpoczęciem działalności gospodarczej a koszty uzyskania przychodu

Zarejestrowanie firmy poprzedzają zazwyczaj odpowiednie przygotowania – stworzenie biznesplanu, odpowiedniej infrastruktury (w zależności od rodzaju biznesu), nierzadko zakup potrzebnych materiałów, produktów, wstępne negocjacje z ewentualnymi kontrahentami, a także reklama. Większość przyszłych przedsiębiorców chce otworzyć biznes dopiero w momencie, gdy mają szanse na czerpanie z niego jakichkolwiek zysków. W związku z tym wielu z nich decyduje się na ponoszenie pewnych kosztów jeszcze przed zarejestrowaniem działalności.

Czy jednak wydatki poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej można wliczyć w koszty uzyskania przychodu? Niestety, fiskus nie pozostawia w tej kwestii wątpliwości, czego możemy dowiedzieć się z jednej z interpretacji.

Dwie osoby zamierzały założyć sklep internetowy sprzedający zdrową żywność. Działalność miała być prowadzona w ramach spółki cywilnej. Przyszli wspólnicy mają jednak zamiar zarejestrować ją dopiero w drugim kwartale 2021 r.

Postanowili mimo to odpowiednio przygotować się do startu swojego e-sklepu. Sprzedaż chcieli poprzedzić prowadzeniem bloga internetowego, na którym znalazłyby się artykuły dotyczące właśnie zdrowej żywności – przyszli przedsiębiorcy chcieli w ten sposób rozpocząć budowanie marki, co ułatwiłoby im dotarcie do większej ilości klientów już na początku oficjalnego startu sklepu (także np. przez odpowiednie pozycjonowanie strony internetowej).

Z prowadzeniem takiego bloga wiążą się jednak określone wydatki – przed rozpoczęciem działalności gospodarczej (zarówno zakup sprzętu komputerowego jak i np. domeny, hostingu itd.). Poniesione koszty dokumentują imiennymi fakturami. Zwrócili się do fiskusa z zapytaniem, czy mogą te wydatki wliczyć w koszty uzyskania przychodu, gdy już zarejestrują spółkę. Niestety – otrzymali odpowiedź odmowną (sygn. 0112-KDIL2-2.4011.386.2020.5.MC).

Musi istnieć źródło przychodów

Po pierwsze – fiskus przytacza art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jego zdaniem powołany przepis wskazuje, że przy ocenie danego wydatku musi istnieć przede wszystkim źródło przychodów (wydatek, który może być zaliczony jako koszt firmowy, musi pozostać w związku z zabezpieczeniem tego źródła lub jego zwiększeniem). Tego jednak na razie nie ma. Zwraca też przy okazji uwagę na fakt, że dla poprawności odliczenia wydatku jest ustalenie, w którym okresie rozliczeniowym możliwe jest dokonanie potrącenia kosztów podatkowych. A w myśl art. 22 ust. 4 przywoływanej ustawy koszty można potrącać tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. A ze stanu faktycznego opisanego przez wnioskodawcę wynika, że koszty ponosi w roku podatkowym, w którym nie istnieje źródło przychodów.

Oczywiście można się zastanawiać, czy ustawodawca nie powinien rozważyć zmiany przepisów w taki sposób, by umożliwić zaliczenie części wydatków poniesionych przed startem firmy do kosztów firmowych. Na razie jednak przepisy są dość jednoznaczne – a interpretacja fiskusa nie powinna dziwić.