Wydziedziczenie rodzeństwa nie jest możliwe nawet gdy istnieją co do tego przesłanki

Prawo Rodzina Dołącz do dyskusji
Wydziedziczenie rodzeństwa nie jest możliwe nawet gdy istnieją co do tego przesłanki

Stosunki rodzinne układają się w różnoraki sposób. Rodzeństwo nie zawsze musi być zgodne, a niekiedy wojuje ze sobą całe życie. W końcu przychodzi czas, w którym człowiek zaczyna się zastanawiać nad sporządzeniem testamentu. Najchętniej wydziedziczyłby rodzeństwo, jednak zrobić tego nie można. Nawet jeśli pokusimy się o wydziedziczenie rodzeństwa w testamencie, to okazuje się, że zapis ten będzie nieważny. 

Wydziedziczenie rodzeństwa

Wydziedziczenie jest niczym innym jak pozbawieniem prawa do zachowku. Można wydziedziczyć jedynie zstępnych, małżonka i rodziców. Ponieważ tylko oni są uprawnieni do zachowku, gdyby byli powołani do spadku z ustawy. Zachowek jest rodzajem zadośćuczynienia dla najbliższych zmarłego, których nie wymienił on w testamencie, ale też nie wydziedziczył. Przepisy nie dopuszczają możliwości wydziedziczenia rodzeństwa, nawet jeśli istnieją ku temu powody przewidziane w ustawie. Zatem postępowanie uporczywe w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, dopuszczenie się umyślnego przestępstwa, czy niedopełnianie obowiązków rodzinnych nie jest wystarczające, aby wydziedziczyć brata, bądź siostrę.

Jak pozbawić rodzeństwo prawa do spadku

Aby pozbawić rodzeństwo prawa do spadku, wystarczy sporządzić testament, w którym rodzeństwa w ogóle się nie wymieni. Jednak jak sporządzić testament, aby był ważny najlepiej skonsultować z notariuszem. Jeśli bardzo obawiamy się zdarzeń losowych i tego, że pomimo testamentu rodzeństwo i tak dojdzie do spadkobrania po nas, to możemy w testamencie zastosować podstawienie. Polega ono na tym, iż jeśli spadkobierca przez nas wskazany w pierwszej kolejności nie chce lub nie może dziedziczyć, to do dziedziczenia powołuje się spadkobiercę podstawionego w drugiej kolejności. Jest to dość prosty zabieg, który pozwala zyskać większą pewność, że spadek po nas trafi w ręce przez nas wskazane. Jednak jeśli nadal nie jesteśmy przekonani, że napiszemy testament prawidłowo, to warto udać się do notariusza. Koszt sporządzenia aktu notarialnego obejmującego testament jest znikomy, a zyskujemy fachową pomoc i wszelkie wyjaśnienia nurtujących nas kwestii. Jeśli majątek jest dość rozbudowany, a spadkobierców kilku, to sporządzenie testamentu u notariusza zdaje się być najlepszym rozwiązaniem.

Notarialny Rejestr Testamentów NORT

Warto wspomnieć, że sporządzając testament u notariusza, możemy poprosić go o zarejestrowanie w Notarialnym Rejestrze Testamentów. Zarejestrowany testament zmniejsza mocno ryzyko, iż pozostanie on nieznany lub zostanie ujawniony z opóźnieniem. W razie, gdyby wypis aktu notarialnego obejmującego testament gdzieś zaginął, to spadkobierca może udać się do dowolnej kancelarii notarialnej i poprosić o wyszukanie testamentu w rejestrze. Należy pamiętać, aby zabrać ze sobą odpis aktu zgonu zmarłego. Treści samego testamentu w rejestrze nie znajdziemy, jednak odnajdziemy między innymi notariusza, który ten testament sporządził. Następnie wystarczy udać się do jego kancelarii w celu uzyskania kolejnego wypisu tego dokumentu.