Wykreślenie z rejestru VAT bliżej, niż myślisz. Wystarczy brak jednej deklaracji i wylatujesz

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (28)
Wykreślenie z rejestru VAT bliżej, niż myślisz. Wystarczy brak jednej deklaracji i wylatujesz

Wykreślenie z rejestru VAT to termin, który od kilku tygodni nabiera nowego znaczenia. Wszystko na skutek zmian w ustawie o podatku od towarów i usług. Jest inaczej, podobno mniej sprawiedliwie i dużo bardziej rygorystycznie. O co chodzi? Kiedy podmiot, zgodnie z nowymi przepisami, zostanie wykreślony z rejestru i za co?

Niby nic nowego, a jednak

Samo wykreślenie z rejestru VAT, bo o nim mowa, nie jest nowością dla podatników. Funkcjonuje już od dawna, aczkolwiek wprowadzony od września wykaz rzuca na tę czynność zupełnie nowe światło.

Do tej pory wykreślenie podatnika z rejestru VAT-EU miało miejsce po upływie kwartału, jeśli dany podmiot nie złożył stosownych informacji podsumowujących przez trzy miesiące albo je złożył, ale nie wykazał transakcji z kwotą podatku do odliczenia. Dla większości przedsiębiorców był to optymalny termin. Teraz, po wprowadzeniu białej listy podatników jest po nowemu i znacznie mniej kolorowo. Dlaczego?

Wykreślenie z rejestru VAT może mieć miejsce już po niedostarczeniu zaledwie jednej deklaracji. Na takie zmiany muszą się przygotować firmy, które kwartalnie rozliczają się z fiskusem. Brak jednej, kwartalnej deklaracji poskutkuje automatycznym wykreśleniem z rejestru VAT. Zmiany te są dość drastyczne, zwłaszcza, że do tej pory, a konkretnie do końca sierpnia 2019, okres wykreślania z rejestru VAT był dłuższy aż o połowę.

Eksperci zgodnie uważają, że zmiany te nie są zbyt słuszne, a tym bardziej sprawiedliwe. Zostać wykreślonym po trzech miesiącach niedopełnienia obowiązku, a zaledwie jednym razie to bowiem spora różnica. Pod uwagę warto wziąć fakt, iż brak dostarczenia deklaracji w ustawowym terminie często jest podyktowany czynnikiem losowym, a nie owocem zaniedbania. Przepisy są w tej kwestii nieubłagane, a naczelnik urzędu skarbowego nie ma na tym polu niestety żadnej uznaniowości. Mówiąc wprost: od września tego roku trzeba się pilnować jeszcze bardziej.

Niektórzy jednak skorzystają na zmianach

Mniej boleśnie zmiany w ustawie odczują przedsiębiorcy, którzy miesięcznie rozliczają się z fiskusem. Wykreślenie z rejestru VAT w takich przypadkach nastąpi bowiem dopiero po nieprzesłaniu trzeciej deklaracji.

Są także Ci, którzy na zmianach skorzystają. Mowa o podatnikach, którzy wskutek wezwania z urzędu skarbowego będą w stanie udowodnić, że prowadzą opodatkowaną działalność gospodarczą oraz złożą brakujące deklaracje. W porównaniu do zmian, jakie czekają podatników rozliczających się kwartalnie, tego typu ułatwienia wypadają jednak dość słabo.