W 2022 roku będziemy się mogli lenić na całego

Firma Praca Prawo dołącz do dyskusji (26) 06.01.2022
W 2022 roku będziemy się mogli lenić na całego

Patryk Wieczyński

Nowy Rok w sobotę nie był dobrym zwiastunem nadchodzącego czasu. Wydawać by się mogło, że w takim układzie liczba dni pracujących w roku może być dość duża. Zwłaszcza że także Boże Narodzenie przypada w weekend. Jednak okazało się, że wymiar pracy w 2022 roku jest dość łaskawy dla pracowników i będą oni pracować nawet mniej niż rok czy dwa lata wcześniej.

To ile pracownicy pracują w danym roku, oprócz oczywiście zapisów w samych umowach, zależy głównie od dwóch czynników. Przede wszystkim od tego, jakie święta zostają uznane za dni wolne, ale także od ułożenia kalendarza.

Jeżeli bowiem święto przypada w sobotę, to wtedy pracownicy nie są „stratni”. Pracodawca jest zobowiązany w takim wypadku oddać dzień wolny w inny, pracujący dzień, w tym samym okresie rozliczeniowym. Z takim przypadkiem mamy do czynienia m.in. w styczniu 2022 roku. Nowy Rok, który przypadł właśnie w sobotę, będzie musiał zostać oddany w inny dzień. Wielu pracodawców jako ten dodatkowe wolne, wyznaczyło 7 stycznia, co daje czterodniowe wolne.

W 2023 roku już takiej sytuacji nie będzie. Chociaż Nowy Rok przypadnie też w dzień, który zazwyczaj jest wolny dla pracujących, to będzie to niedziela, a nie sobota. A to nie rodzi za sobą konieczności oddania dnia wolnego. Początek przyszłego roku szykuje się więc ciężko dla osób zatrudnionych.

Ustawowo w Polsce mamy obecnie 13 dni wolnych, poza oczywiście wszystkimi niedzielami. Są to:

 • 1 stycznia – Nowy Rok,
 • 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
 • pierwszy dzień Wielkiej Nocy, (ruchome święto)
 • drugi dzień Wielkiej Nocy (tj. Poniedziałek Wielkanocny, ruchome święto),
 • 1 maja – Święto Pracy,
 • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
 • Zielone Świątki (Zesłanie Ducha Świętego. Ruchome święto, jednak zawsze w niedzielę),
 • dzień Bożego Ciała, (ruchome święto, przypada w czwartek),
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny,
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych,
 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
 • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
 • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

To wszystko sprawia, że chociaż między poszczególnymi latami nie ma jakiś szczególnych różnic, to jednak są takie, gdzie trzeba przepracować trochę więcej godzin niż w innych.

Wymiar pracy w 2022 roku to 2008 godzin, na które składa się 251 pracujących dni

W 2022 roku mamy 251 pracujących dni, co przekłada się na 2008 godzin. Jest to ilość już po odliczeniu ośmiu godzin, które pracodawca musi oddać za przypadający w sobotę Nowy Rok. Najbardziej pracowity będzie marzec, gdzie do przepracowania będą 23 dni, czyli 184 godziny. Najmniej do przepracowania dni będzie natomiast już w styczniu, gdzie pracujących ma być 19 dni, a aż 12 wolnych. Na to wolne składa się pięć sobót, pięć niedziel, Święto Trzech Króli oraz Nowy Rok.

W porównaniu z poprzednimi latami rok 2022 wypada korzystnie dla pracowników. W 2021 roku do przepracowania było o osiem godzin więcej, zaś w 2020 roku wymiar pracy wynosił 2024 godzin, czyli o szesnaście więcej niż w roku 2022.

Jeszcze mniej do przepracowania będzie rok później. Wymiar pracy w 2023 roku to 2000 godzin, czyli 250 dni. To już trzy dni mniej niż trzy lata wcześniej i jeden dzień mniej niż w tym roku.