REKLAMA
  1. Home -
  2. Nieruchomości -
  3. Wynajem mieszkania jest łatwy tylko w największych miastach w Polsce
Wynajem mieszkania jest łatwy tylko w największych miastach w Polsce

A więc klamka zapadła – chcemy wynająć mieszkanie. W większości przypadków, gdy pojawi się taki plan w naszej głowie, mamy na myśli największe miasta w Polsce, do których chcemy się przeprowadzić. Jednak zapominamy, że wynajem mieszkania w mniejszych ośrodkach miejskich lub gminach również interesuje wielu Polaków. Według ekspertów potencjalni najemcy, którzy szukają mieszkania poza wielkimi ośrodkami miejskimi, mają dzisiaj duży problem.

Wynajem mieszkania poza największymi ośrodkami miejskimi w Polsce jest znacznie utrudniony

Tym problemem zajęli się eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego, którzy potwierdzili fakt, że najłatwiej jest wynająć mieszkanie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi oraz Poznaniu.

Średnia liczba nowych ofert najmu wyniosła w tych miastach ponad 2700 mieszkań. Największa dostępność ofert najmu dotyczy oczywiście Warszawy – w maju tego roku wyniosła ona ponad 9 tys. mieszkań. Co jednak z osobami, które nie chcą żyć w wielkim mieście i także chciałyby wynająć dla siebie jakieś cztery kąty?

REKLAMA

Osoby, które chcą wynająć mieszkanie w mniejszych ośrodkach, niestety nie mają tak łatwo

Eksperci PIE podkreślają, że sytuacja dotycząca dostępności mieszkań w pozostałych powiatach Polski, jest bardzo zła. W większości polskich powiatów, które są określane jako powiaty ziemskie, liczba ofert nie przekroczyła liczby 33 mieszkań miesięcznie.

Dlaczego mała liczba mieszkań w polskich powiatach stanowi tak duży problem? Według ekspertki Pauli Kukołowicz z PIE to zjawisko stanowi jedną z największych barier, która uniemożliwia młodym ludziom usamodzielnienie się w obecnych warunkach w Polsce.

REKLAMA

Z danych wynika, że w Warszawie na jedno mieszkanie przypada 17 osób w wieku 20-29 lat. W pozostałych dużych miastach w Polsce są to 24 osoby, a w powiatach ziemskich aż 52 osoby.

To problem, który dotyczy wielu kwestii społecznych

Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że dane te oparte są na statystykach meldunkowych, które niestety mogą nam w dużej mierze zaciemniać obraz i skalę tego problemu w Polsce. Oczywiście eksperci wskazują tutaj także zjawisko tzw. gniazdownictwa, które jest ściśle powiązane z małą liczbą mieszkań, które są przeznaczone na wynajem szczególnie w mniejszych ośrodkach miejskich i w gminach.

REKLAMA

Tak duża podaż mieszkań w największych miastach sprawia, że stają się one magnesem, który przyciąga młodych ludzi, co niesie jednak za sobą pewne ryzyka. Jednym z nich jest wyludnianie się Polski powiatowej. Zjawisko to obserwujemy od wielu lat i zapewne będziemy obserwować jeszcze przez długi czas.

Skutkiem tego problemu jest przede wszystkim brak młodych ludzi na polskiej prowincji, co odbija się przede wszystkim na życiu gospodarczym Polski poza większymi miastami.

REKLAMA
Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi