Od jutra można składać wnioski o pomoc z tarczy finansowej 2.0. Na jak wysokie subwencje mogą liczyć przedsiębiorcy?

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (185)
Od jutra można składać wnioski o pomoc z tarczy finansowej 2.0. Na jak wysokie subwencje mogą liczyć przedsiębiorcy?

Już od jutra (15.01) będzie można składać wnioski o przyznanie wsparcia z Tarczy Finansowej 2.0 PFR, przeznaczonej dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z najbardziej dotkniętych kryzysem koronawirusowym branż. Nowe zasady przyznawania tarczy pozwalają skorzystać z niej większej liczbie podmiotów. Jaka będzie wysokość kwot przekazywanych w ramach Tarczy Finansowej 2.0 PFR?

Wysokość kwot z Tarczy Finansowej 2.0 PFR a spełnienie warunków

Rząd we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju w ramach wsparcia branż najbardziej dotkniętych skutkami gospodarczymi pandemii, przygotowały Tarczę Finansową 2.0 PFR. O nowych warunkach Tarczy Finansowej PFR, które należy spełnić, by zostać beneficjentem dofinansowania, ze szczególnym wskazaniem na zmiany w kodach PKD pisaliśmy już na łamach Bezprawnika.

W rozmowie z PAP wiceprezes PFR Bartosz Marczuk ocenił, że z tarczy będzie mogło skorzystać od ok. 40 do ok. 70 tys. firm, które spełnią określone warunki. Chodzi nie tylko o prowadzenie działalności pod wskazanym kodem PKD, lecz także określenie spadków przychodu w 2020 r. względem roku 2019 o co najmniej 30 proc. W przypadku większych firm tarcza pokryje refundacje 70 proc strat, którą przedsiębiorcy muszą określić samodzielnie. Z końcem zaś 2021 roku będą z określenia stosunku poniesionych strat do otrzymanego wsparcia rozliczani.

Łączna wartość pomocy wynosi 13 mld zł. Kwotę tę równio podzielono pomiędzy mikrofirmy zatrudniające od 1 do 9 pracowników a przedsiębiorstwa, które zatrudniają od 10 do 249 osób. Pomoc finansowa obejmie m.in. branżę gastronomiczną, hotelarską, turystyczną, kulturalną, edukacją, a także florystyczną czy drukarską. Te sektory zostały uznane za najbardziej dotknięte gospodarczymi konsekwencjami pandemii COVID-19.

Wysokość kwot z Tarczy Finansowej 2.0 PFR

Aby ubiegać się o wsparcie z tarczy finansowej PFR 2.0 spadek obrotów dla wszystkich potencjalnych beneficjentów, czyli mikro, małych i średnich firm określono na 30 procent w okresie od kwietnia do grudnia lub w czwartym kwartale 2020 roku w porównaniu do tego samego okresu w roku 2019 r.

Subwencja w przypadku mikroprzedsiębiorstw będzie wynosić:

  • 18 tys. zł na zatrudnionego przy spadku przychodów od 30 do 60 procent,
  • 36 tys. zł na zatrudnionego przy spadku przychodów powyżej 60 proc.

Maksymalna wysokość subwencji dla mikrofirm wynosi zaś 324 tys. zł z możliwością jej całkowitego umorzenia w zależności od utrzymania zatrudnienia w 2021 roku.

Dla średnich i małych przedsiębiorstw subwencja może pokrywać 70 proc. straty brutto poniesionej przez firmę od listopada 2020 r. do marca 2021 r. W tym przypadku maksymalna kwota wsparcia nie może przekroczyć 3,5 mln zł, przy zastrzeżeniu, że wartość pomocy na pracownika nie przekracza 72 tys. zł.

Wnioski będzie można składać tak jak w przypadku pierwszej tarczy, poprzez system przygotowany przez PFR i banki. W rozmowie z PAP Marczuk zapewnił, że po prawidłowym złożeniu podania w piątek (15.01), przelewu będzie można spodziewać się już w poniedziałek.