Jak głosować? Wytyczne sanitarne podczas wyborów prezydenckich 2020

Państwo Zdrowie Dołącz do dyskusji (234)
Jak głosować? Wytyczne sanitarne podczas wyborów prezydenckich 2020

Jakie wytyczne dotyczące wyborów prezydenckich wydało Ministerstwo Zdrowia? Jak będzie wyglądało głosowanie w lokalu wyborczym i do jakich obostrzeń będziemy musieli się dostosować?

Odsuwając na bok ocenę sensowności wprowadzanych wytycznych, jutro z pewnością weźmiemy udział w wyjątkowych wyborach. Szczególny reżim sanitarny, z jakim zetkniemy się w lokalu wyborczym, będzie dla nas wiążący.

Wytyczne sanitarne podczas wyborów prezydenckich 2020

Przede wszystkim podczas wizyty w lokalu będziemy zobowiązani do zachowania znanego nam już z innych przestrzeni 2-metrowego dystansu społecznego. Odstęp zostanie zachowany również pomiędzy pracownikami OKW. Będzie on wynosił 1,5 metra. W lokalu wyborczym będziemy musieli również zakryć nos i usta. Tego obowiązku nie będą musiały realizować osoby, którym nie pozwala na to stan zdrowia. Co ciekawe nie będzie wymagane zaświadczenie, które to potwierdza.

Członek komisji wyborczej będzie mógł poprosić nas o zdjęcie maseczki w celu identyfikacji przed wydaniem karty do głosowania. Sami członkowie OKW będą wyposażeni w: jednorazowe rękawiczki, płyny do dezynfekcji, maseczki oraz przyłbice. Z lokali wyborczych znikną znane nam z dotychczasowych wyborów sukna i materiały okrywające stoły.

W lokalach pozostaną otwarte drzwi, powierzchnie będą regularnie dezynfekowane. Oprócz tego pomieszczenie będzie wietrzone. Wietrzenie będzie trwało co najmniej 10 minut i będzie miało miejsce co najmniej raz na godzinę. Z podobną częstotliwością będzie odbywać się dezynfekcja powierzchni. Ta będzie miała miejsce co najmniej 6 razy w czasie głosowania.

Przed wejściem do lokalu zostaną umieszczone płyny do dezynfekcji rąk. Głosujący będą mogli z nich skorzystać. Inną opcją będzie zaopatrzenie się w jednorazowe rękawiczki. Zarówno dezynfekcja rąk, jak i użycie rękawiczek są jedynie zaleceniem. Niezastosowanie się do nich nie spowoduje odmowy wydania karty do głosowania.

Wyborca będzie mógł skorzystać z własnego długopisu, te dostępne w lokalu będą dezynfekowane. Podobnie jak urny oraz inne przedmioty używane podczas głosowania.

Największe utrudnienia będą miały miejsce w zakresie ograniczeń co do liczby osób w lokalu wyborczym. Oprócz pracowników OKW w lokalu będzie mogła przebywać jedna osoba na 4 m2.

Powyższe wytyczne z całą pewnością wpłyną na tryb pracy komisji i mogą spowodować wydłużony czas oczekiwania na możliwość głosowania, co warto mieć na uwadze.