Dzięki pandemii COVID-19 niektórzy będą mogli liczyć na wyższą emeryturę

Finanse Praca dołącz do dyskusji (1) 24.02.2021
Dzięki pandemii COVID-19 niektórzy będą mogli liczyć na wyższą emeryturę

Edyta Wara-Wąsowska

Wyższe emerytury dzięki COVID-19? Brzmi absurdalnie, ale tak właśnie jest. Polacy, którzy przejdą w najbliższej przyszłości na emeryturę, mają powody do zadowolenia.

Wyższe emerytury dzięki COVID-19. Wszystko przez pesymistyczne prognozy dotyczące długości życia

Dla osób, które planują w tym roku przejść na emeryturę, pandemia koronawirusa może mieć jedną zasadniczą zaletę – wyższe świadczenia emerytalne. Jak to możliwe? W 2020 r., ze względu na pandemię, wzrosła śmiertelność (we wszystkich grupach wiekowych, chociaż najmocniej wśród osób starszych), a tym samym – skróciła się średnia długość życia. A to właśnie średnia długość życia ma wpływ na wysokość świadczeń emerytalnych. Jest więc bardzo prawdopodobne, że przyszli emeryci mogą liczyć na wyższe emerytury właśnie dzięki COVID-19. Jak zresztą informuje „Rz”, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej już zwróciło się do ZUS o sprawdzenie, w jaki sposób pandemia i wysoka umieralność wpłyną na świadczenia. Z wyliczeń dziennika wynika, że emerytury osób, które przejdą na emeryturę jeszcze w tym roku, mogą być nawet o 5 proc. wyższe, niż gdyby pandemii w ogóle nie było.

W 2021 r. może nas czekać odpływ osób w wieku emerytalnym z rynku pracy

Może się zatem okazać, że skoro możliwe są wyższe emerytury dzięki COVID-19 dla osób, które przejdą na emeryturę w tym roku, to prawdopodobny jest masowy odpływ pracowników w wieku emerytalnym z rynku pracy. W tym momencie wiele osób, które mogłoby już przejść na emeryturę, woli pracować dłużej w nadziei na wyższe świadczenie. Może się jednak okazać, że kolejny rok czy dwa lata pracy nie tylko niewiele zmienią, ale będą wręcz w takiej sytuacji nieopłacalne. Po zakończeniu pandemii średnia długość życia będzie się prawdopodobnie ponownie zwiększać – w porównaniu do obecnej sytuacji. Świadczenia emerytalne będą zatem ponownie niższe.

Najlepiej jednak skontaktować się z doradcą emerytalnym

Przed podjęciem decyzji w sprawie przejścia na emeryturę warto jednak najpierw udać się na spotkanie z doradcą emerytalnym z ZUS. Pracownik Zakładu najpierw wyjaśni, od czego zależy wysokość emerytury, a następnie wytłumaczy, co może być pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji. Ponadto wyliczy również w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanej emerytury – co z pewnością dla wielu osób będzie najważniejszym punktem wizyty. Jeśli ktoś z kolei podczas wizyty zdecyduje się na przejście na emeryturę, doradca wskaże, jakie dokumenty trzeba przygotować, a także pomoże w skompletowaniu i wypełnieniu wniosku.