Chcesz zrobić prezent przyjacielowi lub innej osobie spoza najbliższej rodziny? Lepiej poczekaj na nowe przepisy

Prawo Dołącz do dyskusji
Chcesz zrobić prezent przyjacielowi lub innej osobie spoza najbliższej rodziny? Lepiej poczekaj na nowe przepisy

Osoby, które w najbliższym czasie chciałyby przekazać darowiznę komuś spoza najbliższej rodziny, powinny – zwłaszcza jeśli suma jest znaczna – wstrzymać się z tym jeszcze kilka miesięcy. Chodzi o nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 lipca 2023 r.

Z darowizną lepiej wstrzymać się do lipca

Zgodnie z przepisami, darowizna dokonana w tzw. zerowej grupie podatkowej (należą do niej małżonkowie, rodzice, dzieci, wnuczkowie, dziadkowie, pasierbowie, rodzeństwo oraz ojczymowie i macochy) może być zwolniona z podatku. Konieczne jest jednak spełnienie dwóch dodatkowych warunków (udokumentowanie darowizny i głoszenie jej do US). Nie jest przy tym istotne, jaka jest kwota darowizny dokonana w zerowej grupie podatkowej.

W przypadku pozostałych grup podatkowych dużą rolę odgrywa natomiast kwota wolna od od podatku od spadków i darowizn. Jeśli darowizna mieści się w określonym limicie, zwolnienie z podatku – na analogicznych zasadach co w zerowej grupie podatkowej – również jest możliwe. Obecnie dla pierwszej grupy podatkowej limit wynosi 10 434 zł, dla drugiej – 7 878 zł, natomiast dla trzeciej – jedynie 5 308 zł. Dodatkowo należy pamiętać, że do limitu wlicza się wszystkie darowizny otrzymane od jednej osoby na przestrzeni ostatnich 5 lat podatkowych. Tym samym jeśli ktoś np. otrzymał darowiznę od partnera, z którym jest w związku nieformalnym (czyli tym samym – w obrębie trzeciej grupy podatkowej) na kwotę 3 tys. zł, a w kolejnym roku – na kolejne 3 tys. zł, to zapłata podatku od spadków i darowizn będzie konieczna.

Jest jednak i dobra wiadomość – rządzący postanowili wreszcie urealnić kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn. Nowe kwoty zaczną obowiązywać od 1 lipca 2023 r. – i z tego względu opłacalnym rozwiązaniem może być wstrzymanie się z przekazaniem darowizny. Dzięki temu nabywca może zostać zwolniony z konieczności zapłaty podatku. Wszystko zależy oczywiście od kwoty, która ma zostać przekazana drugiej osobie (i od tego, w ramach której grupy podatkowej zostanie dokonana darowizna).

Ile wyniesie nowa kwota wolna od podatku od spadków i darowizn?

Po zmianach w prawie będzie można w ramach darowizny (bez konieczności płacenia podatku od spadków i darowizn) przekazać odpowiednio:

  • 36 120 zł w ramach pierwszej grupy podatkowej,
  • 27 090 zł w ramach drugiej grupy podatkowej,
  • 18 060 zł w ramach trzeciej grupy podatkowej.

Zmiana jest zatem znacząca, choć warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Limity obowiązują również w przypadku darowizn od kilku osób; od 1 lipca, w ramach pierwszej grupy podatkowej, limit ten wyniesie 108 360 zł. W ramach drugiej grupy – 81 270 zł, a trzeciej – 54 180 zł. Tym samym ustawodawca podniósł limit kwoty wolnej od podatku również przy darowiźnie od większej grupy osób.