Za zakłócanie lekcji mandat dla ucznia

Państwo dołącz do dyskusji (3) 18.06.2015
Za zakłócanie lekcji mandat dla ucznia

Michał Grązka

Pracę nauczyciela często utrudniają złośliwi uczniowie. Na niektóre wybryki jest jednak prosty sposób – wezwanie policji.

Niejednokrotnie w mediach można było zobaczyć nagrania z telefonów komórkowych, na których uczniowie zachowywali się wulgarnie i agresywnie w stosunku do nauczycieli. W takich sytuacjach podnoszą się dyskusje o tym, co można zrobić takim utrudniającym prowadzenie lekcji osobom.

Kolejne sprawy wskazują na to, że uczniowie nie są bezkarni, a nauczyciele nie muszą sami walczyć z uporczywym problemem. W trakcie wykonywania swoich obowiązków są chronieni prawem tak, jak funkcjonariusze publiczni. Za ich znieważenie grozi – w przypadku osób poniżej 17 roku życia – sąd dla nieletnich, a w przypadku starszych uczniów – natychmiastowe konsekwencje.

Obydwa te scenariusze sprawdzały się już w ostatnim czasie. Nieco ponad miesiąc temu, 13-latek który wyzywał katechetę w trakcie lekcji, trafił przed sąd dla nieletnich. Natomiast ostatnio, w Mrągowie 17-letni uczeń jednej z miejscowych szkół, po tym jak uniemożliwiał prowadzenie zajęć głośnym i wulgarnym zachowaniem, odpowiedział za swoje czyny przed wezwanym patrolem policji. Na miejscu funkcjonariusze wlepili nastolatkowi mandat.

Czy tego typu konsekwencje sprawią, że lekcje w polskich szkołach będą przebiegały spokojniej? Z pewnością nauczyciele świadomi tego typu wydarzeń będą wiedzieli, że uczniowie nie są bezkarni, a oni sami mają narzędzie, którym mogą się posłużyć do karania kłopotliwej młodzieży.

Problemy z prawem i jego przestrzeganiem, potrzebujesz pomocy? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. tytułowa: shutterstock.com