Biedronka wygrała w sądzie. Chodziło o zakaz handlu w niedzielę

Zakupy Dołącz do dyskusji (139)
Biedronka wygrała w sądzie. Chodziło o zakaz handlu w niedzielę

Wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę spowodowało wiele problemów natury interpretacyjnej. Wiele miejsc stało się nagle placówkami pocztowymi, niektóre galerie nawet dworcami. W przypadku wielu lokali takie sprawy kończyły się w sądzie. Jeden z takich sporów został właśnie wygrany przez Jeronimo Martins. O sprawie donosi portal Rzeczpospolita.

Sprawa dotyczyła faktu otwarcia sklepu w niehandlową niedzielę. Cała istota sporu pomiędzy Biedronką, a Okręgowym Inspektoratem Pracy w Bydgoszczy sprowadzała się do definicji, czy wspomniany obiekt jest dworcem, czy też nie.

Dworzec PKS w Świeciu

Przedmiotowy oddział sklepu mieści się w Świeciu przy ul. Wojska Polskiego 90. Ulokowany jest w budynku, na szczycie którego wisi dumnie brzmiący napis „DWORZEC AUTOBUSOWY”. W obrębie obiektu faktycznie znajdują się wiaty, oraz pętla autobusowa, jednak z tego, co widać na zdjęciach Street View – w środku znajduje się jedynie popularny dyskont.

Bydgoski Inspektorat Pracy przeprowadził kontrolę, w wyniku której wykazał, że 18 marca 2018 roku tamta Biedronka była otwarta wbrew przepisom. Waldemar Adametz z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy stwierdził

To nie jest PKS. To, że wisi tam taki szyld, bo ktoś go zapomniał zdjąć 20 lat temu nie znaczy, że to PKS. Nie ma tam kas biletowych, poczekalni i dyspozytorni. Jest za to informacja, że bilety można kupić u kierowcy, a pasażerowie na zewnątrz czekają na swoje autobusy

Skutkiem kontroli był nakaz zamknięcia sklepu w niedziele niehandlowe. Na spółkę została nałożona również kara w wysokości 100 tys. zł.

Odpowiedź Jeronimo Martins

Stanowisko Jeronimo Martins jest zgoła inne od powyższego, prezentowanego przez Inspektorat Pracy.

W niedzielę, 8 kwietnia, sklep Biedronka w Świeciu przy ul. Wojska Polskiego 90 był nieczynny. W naszej ocenie obiekt, w którym się znajduje, spełnia określone w ustawie wymogi dworca. Jednak do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia statusu tego budynku w dialogu z właściwymi instytucjami publicznymi, sklep w tej lokalizacji w kolejne niedziele objęte zakazem handlu pozostanie nieczynny

Sprawa trafiła do sądu.

Ocena sądu

Sąd Rejonowy w Świeciu przychylił się do poglądu, jaki wyraziła spółka Jeronimo Martins. W myśl ustawy budynek PKS faktycznie jest dworcem i działający tam sklep może funkcjonować w każdą niedzielę. Również tą niehandlową.