Tak niektóre zakłady pogrzebowe żerują na rodzinach w żałobie

Codzienne Dołącz do dyskusji
Tak niektóre zakłady pogrzebowe żerują na rodzinach w żałobie

Metody akwizycyjne prowadzone w placówkach medycznych i agresywne praktyki wobec rodzin zmarłych są nieetyczne i powinny zostać zakazane. Ale nie w teorii, tylko w praktyce. Niestety w branży funeralnej nie brakuje nieprawidłowości. Zdarza się, że rodziny zmarłych są np. nakłaniane do skorzystania z usług konkretnego zakładu pogrzebowego.

Branży pogrzebowej potrzebne są jasne przepisy 

Polska Izba Branży Pogrzebowej dąży do zakończenia tych moralnie wątpliwych praktyk i zamierza bronić reputacji uczciwych przedsiębiorców. Robert Czyżak, prezes PIBP, podkreślił pilną potrzebę interwencji w tej sprawie. Chociaż Polska Izba Branży Pogrzebowej przedstawiła propozycje zmian w zakresie regulacji usług pogrzebowych, jak na razie wszystko pozostaje w politycznej zamrażarce. Tymczasem w Polsce pilnie potrzebujemy przepisów, które będą egzekwowane i wyeliminują wskazane patologie.

Konieczna jest ustawa pogrzebowa, która klarownie zdefiniuje pojęcie zakładu pogrzebowego, sprecyzuje, na czym polega etyka zawodowa w tej branży, jakie szkolenia powinien przejść pracownik zakładu pogrzebowego, wyeliminuje wreszcie (w praktyce, a nie w teorii) reklamowanie usług pogrzebowych na terenie szpitali i określi sankcje, które będzie można nałożyć na przedsiębiorców pogrzebowych, jeśli złamią oni prawo. Proces związany z formalnościami po zgonie miałby zostać usprawniony przez wprowadzenie elektronicznej wymiany dokumentów pomiędzy szpitalem a urzędem stanu cywilnego.

Tak kombinują niektóre zakłady pogrzebowe

Organizowanie pogrzebu jest bardzo trudne emocjonalnie. Jednak nawet w takim momencie rodzina bliskiego nie powinna ani na chwilę stracić czujności. Ponieważ nie wszystkie pogrzebówki – jak już wspomnieliśmy – działają uczciwie. Pierwsze usługi zakładu, takie jak transport ciała, mogą być zadziwiająco tanie, co ma na celu wywrzeć na bliskich dobre wrażenie. Później często zdarza się, że firmy rekompensują sobie tę „stratę” poprzez znaczne zawyżenie cen innych usług. Dlatego, by nie zdziwić się, gdy dostaniemy rachunek, tak bardzo ważne jest dokładne porównanie ofert i bycie świadomym wszystkich kosztów związanych z pogrzebem. Nie zakładaj, że wszystko jest wliczone w cenę. Czasami za dodatkowe usługi, takie jak baldachim nad trumną czy transport kwiatów, pogrzebówki mogą naliczyć dodatkowe opłaty.

Podobnie nie daj się wykorzystać firmom, które sugerują konieczność szybkiego postawienia nagrobka. Decyzja o upamiętnieniu bliskiego jest sprawą prywatną i nie powinna być podejmowana pod presją. Wtedy bardzo łatwo popełnić błąd i wybrać ofertę atrakcyjną, ale nie dla nas, tylko dla wykonawcy usługi.