Aktywność zawodowa kobiet na rynku pracy spada. O spadki oskarża się 500+ chociaż większy ferment zasiały wcześniejsze emerytury

Praca Dołącz do dyskusji (56)
Aktywność zawodowa kobiet na rynku pracy spada. O spadki oskarża się 500+ chociaż większy ferment zasiały wcześniejsze emerytury

Flagowy program rządu, czyli 500+ niedługo będzie obchodził drugie urodziny. Pomimo ogromnej fali krytyki wciąż nie doczekaliśmy się badań z prawdziwego zdarzenia o tym, jak świadczenie wpływa na rynek pracy. Podejrzewa się, że właśnie 500+ jest odpowiedzialny za najniższą od 4 lat aktywność zawodową kobiet. 

Gazeta.pl przeanalizowała najnowsze dane GUS, które pokazują spadek aktywności zawodowej kobiet na rynku pracy. Co więcej, ten wskaźnik jest najniższy od 2013 roku. O tendencję podejrzewa się po pierwsze wpływ wypłat 500 plus, a z drugiej strony odchodzenie na wcześniejsze emerytury. To wciąż jedynie spekulacje, bo dotąd nikt nie przebadał wpływu tego zjawiska na rynek pracy.

Statystyki GUS pokazują, że w ciągu roku aktywność zawodowa spadła z poziomu 48,3% do 48%. Taki spadek wydaje się wręcz mikroskopijny, ale w tym samym okresie aktywność zawodowa mężczyzn utrzymała się na takim samym poziomie, czyli 65,1%. Ogólny spadek aktywności zawodowej w ubiegłym roku wyniósł -0,1% jest spowodowany spadkiem aktywności kobiet.

Kolejnym argumentem, który przemawia za winą 500+ za te wskaźniki jest spadek aktywności zawodowej osób w wieku 25-34 lat. Spadki w tym zakresie są widoczne od 2014 roku, co z jednej strony można wytłumaczyć wydłużeniem urlopów macierzyńskich. W 2017 roku ten wskaźnik spadł z poziomu 85,3 do 84,4. W tej samej grupie wiekowej najszybciej spada stopa bezrobocia. W ubiegłym roku aż do 4,5%.

Zatrudnienie kobiet spada

Ogromną dysproporcję widać także w ogólnym wzroście liczby pracujących osób. Według statystyk w ciągu ostatnich dwóch lat liczba pracujących osób zwiększyła się o 124 tysiące. Wśród nich było 105 tysięcy mężczyzn, a zaledwie 19 tysięcy z nich to kobiety. Pomimo tych spadków, dane wcale nie pokazują negatywnych tendencji na rynku pracy. Wręcz przeciwnie – aż 75,9 osób w wieku produkcyjnym jest aktywnych zawodowo. Rosną również ogólne wskaźniki zatrudnienia, w tym dla kobiet. Bardzo możliwe, że po prostu z rynku pracy odeszły osoby już wcześniej bezrobotne.

Dziś nie przyjdę do pracy „bo nie” – pracodawcy coraz bardziej mają dość młodego pokolenia na rynku pracy

Inaczej wygląda sytuacja osób w wieku po 65 roku. W ostatnim kwartale 2017 roku aż 152 tysiące osób odeszło z rynku pracy z powodu przejścia na emeryturę. To obniżony wiek emerytalny zbiera swoje żniwo.

Wszystko wskazuje na to, że dane statystyczne nie za bardzo pokazują negatywny wpływ 500+ na rynek pracy. Statystyki na pewno nie są aż tak tragiczne, jak zakładano jeszcze dwa lata temu. Od jakiegoś czasu obserwujemy wyścig wynagrodzeń pomiędzy Biedronką a Lidlem. Chociaż zarobki Lidl 2018 są naprawdę imponujące, to przykład z Czech pokazuje, że te nie są spowodowane programem 500+ i chęcią zatrzymania pracowników na siłę.