Zerowy PIT dla stażystów: rząd planuje rozszerzyć ulgę podatkową

Podatki dołącz do dyskusji (8) 22.09.2020
Zerowy PIT dla stażystów: rząd planuje rozszerzyć ulgę podatkową

Dominika Kłosińska

Rząd chce zachęcić młodych do odbywania stażów proponując zerowy PIT dla stażystów. Dotychczas obowiązujący zerowy PIT został wprowadzony w 2019 roku i obowiązuje tylko w przypadku umów o pracę i umów zlecenie dla osób poniżej 26. roku życia.

Po raz pierwszy o uldze podatkowej zwanej zerowym PITem usłyszeliśmy w 2019 roku, kiedy rząd wprowadził zerowy PIT dla młodych. Teraz premier Morawiecki zapowiedział rozszerzenie ulgi dla osób do 26. roku życia, które planują iść na staż lub praktyki. Ma to również zachęcić młodych do pracy w administracji.

Zerowy PIT dla stażystów a zerowy PIT dla młodych

W 2019 wprowadzono nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowelizacja pozwoliła na zlikwidowanie 18% podatku dla osób, które nie ukończyły 26 roku życia i nie przekroczyły limitu ulgi. Ustawę uchwalono w lipcu 2019 roku. Zerowy PIT na pewno pomógł wielu młodym, ale był dość ograniczony jeżeli chodziło o zakres osób, które z tej ulgi mogły korzystać. Obecnie aby korzystać z ulgi trzeba było być zatrudnionym między innymi na umowę zlecenie lub na umowę o pracę. W takiej sytuacji poszkodowani byli ci, którzy uczęszczali na praktyki lub staże, a te jak wiadomo najczęściej są bardzo mało płatne. Wprowadzenie takiego rozwiązania stażyści mieliby zyskać do 900 zł miesięcznie.

Zerowy PIT dla stażystów

W odpowiedzi na dość wysokie zapotrzebowanie, premier Morawiecki ogłosił wprowadzenie zerowego PITu dla stażystów. Jak mówił premier, ma to również zachęcić młodych do pracy w administracji publicznej. Jak mówił

Dołożymy również zerowy PIT dla stażystów, osób, które chcą rozpocząć pracę w formie stażu i zwiększyć ich motywację finansową do pracy w administracji publicznej

To dobre rozwiązanie, biorąc pod uwagę jak wielu młodych zaczyna swoje kariery zawodowy właśnie poprzez staż czy praktykę. Dodatkowo, podczas swojej wypowiedzi w trakcie Gali Liderów Innowacji GovTech Polska premier wspomniał o zmianie kryteriów rekrutacji do przyszłej pracy. Jego zdaniem w ocenie kandydata powinno się uwzględnić hobby i zainteresowania, mówiąc że to też mogą być czyjeś kompetencje. Wygląda na to, że rząd stara się dotrzeć do najmłodszych wyborców.

8 odpowiedzi na “Zerowy PIT dla stażystów: rząd planuje rozszerzyć ulgę podatkową”

 1. Szkoda, że takie nowe ogłoszone kryteria naboru do pracy nie dotyczą stanowisk kierowniczych do administracji i do szkół, które miałyby osoby do zarządzania na wyższym szczeblu przygotowywać. Bo generalnie zapowiedź niezła (w końcu praca to też kontakty międzyludzkie), z tym że nie ma to sensu w przypadku osób aspirujących naprawdę wysoko a niemających koniecznie poglądów zgodnych z pewną partią. A tu właśnie wszystko dotąd szło we wprost przeciwnym kierunku.
  Naprawdę szkoda, bo tak można byłoby pójść naprawdę daleko.

 2. PILNE: 40 tysięcy ton odpadów z Niemiec trafi do Polski. “W Niemczech jest zakaz ich składowania”Aż 40 500 ton śmieci ma zostać przywiezionych z Niemiec do Polski. Odpady będą składowane w miejscowości Rębiszów na Dolnym Śląsku. Zgodę na składowanie wydał Główny Inspektor Ochrony Środowiska w Warszawie.Według “Przeglądu Lubańskiego” odbiorcą odpadów ma zostać polska firma. Śmieci po dotarciu do Polski zostaną poddane “operacji odzysku”. Ciężarówki transportujące śmieci pokonają trasę około 50 kilometrów przez powiat zgorzelecki, lubański i lwówecki. Odpady, które trafią do naszego kraju to w większości tzw. gazy odlotowe, czyli odpady z odlewnictwa żelaza z hut.W Niemczech jest zakaz jego składowania, a utylizacja zgodnie z wytycznymi środowiskowymi i opłaty środowiskowe są niezwykle kosztowne, dlatego producenci szukają rynków, gdzie można robić to dużo taniej” TAK RZĄDZI PIS !!!!!!!!

 3. 1. Bezpłatnych staży ta propozycja, rzecz jasna nie dotyczy.
  2. W przypadku staży płatnych pracodawca obniży wynagrodzenie o podatek. Po co ma płacić więcej skoro może płacić mniej?
  3. Są też staże finansowane przez PUP prywatnym firmom na stanowiskach pracy, które po zakończeniu stażu są likwidowane i ponownie tworzone by PUP znów mogły je finansować.

  W czyim to jest interesie? Bo przecież nie stażysty.

 4. to jest kompletnie głupie i nieuczciwe, jak zwalnianie studentów z składek zus,a potem już wszystkich do 26 roku z pita.

  Powoduje patologie, że ludzie zamiast spokojnie iść na studia, idą najpierw do pracy a potem studiują zaocznie.

  A na rynku pracownika też nie jest lepiej, bo jak się kończy okres zniżek to wylatujesz i zawsze znajdą się młodsi tańsi.
  ze stażystami i tymi stażami będzie tak samo.
  A nawet jak będą jakieś ograniczenia, to przerwa-staż-przerwa-staż w drugiej firmie…

  Że już nie wspomnę o tym że młodzi w ten sposób stanowią konkurencję dla starszych którzy się na taki program nie załapali.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *