Szykują się kolejne zmiany w prawie budowlanym. Rząd chce, by Polacy budowali jak najwięcej domów

Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Szykują się kolejne zmiany w prawie budowlanym. Rząd chce, by Polacy budowali jak najwięcej domów

Od 3 stycznia 2022 r. można budować całoroczne murowane domy bez pozwolenia o powierzchni do 70 mkw. oraz budynki rekreacyjne, czyli tzw. domki letniskowe. Warto jednak wiedzieć, że rządzący szykują jednak kolejne zmiany w prawie budowlanym – w 2023 wejdą w życie kolejne przepisy. Mają one ułatwić proces budowy domów jednorodzinnych o powierzchni większej niż 70 mkw.

Zmiany w prawie budowlanym w 2023 r.

26 lipca w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o zmianie ustawy  – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw z dnia 7 lipca 2022 r. To z kolei oznacza kolejne zmiany w prawie budowlanym – choć dopiero w 2023 r.

Co tym razem rząd szykuje dla Polaków? Po pierwsze – rządzący doszli do wniosku, że wypadałoby ujednolicić procedury w przypadku budowy całorocznych domów jednorodzinnych, zarówno o powierzchni poniżej, jak i powyżej 70 mkw. Nowelizacja ma sprawić, że w przypadku wszystkich domów całorocznych jednorodzinnych (a nie tylko, jak obecnie, o powierzchni poniżej 70 mkw.) wyłączona będzie możliwość zgłaszania sprzeciwu przez organ administracji architektoniczno-budowlanej. Tym samym de facto wszystkie domy – bez względu na powierzchnię – będzie można zbudować bez pozwolenia, a jedynie po zgłoszeniu (pod warunkiem, że będą one budowane na własny użytek).  Osoby, które zdecydują się skorzystać z nowego rozwiązania muszą jednak przy tym pamiętać, że wprawdzie nowe rozwiązanie pozwala na budowę domu bez pozwolenia bez ograniczeń co do jego powierzchni, ale nadal będzie obowiązywało ograniczenie co do wysokości budynku – dom będzie mógł mieć maksymalnie dwie kondygnacje.

Oprócz tego należy też mieć świadomość, że przy budowie domów powyżej 70 mkw. nadal obligatoryjny będzie kierownik budowy. Procedura odbioru domu ma być jednak maksymalnie uproszczona – tylko kierownik budowy będzie potwierdzać gotowość domu do użytku.

Bez pozwolenia na budowę również wolno stojąca elektrownia wiatrowa

Co ciekawe, zmiany w prawie budowlanym w 2023 r. rozszerzają katalog inwestycji niewymagających pozwolenia na budowę nie tylko o domy jednorodzinne powyżej 70 mkw., ale też m.in. – o części budowlane wolno stojącej elektrowni wiatrowej, której całkowita wysokość jest większa niż 3 m i nie większa niż 12 m. Oprócz tego moc elektrowni nie może przekraczać mocy mikroinstalacji, a odległość jej usytuowania od granic działki nie może być większa, niż jej całkowita wysokość. Należy jednak pamiętać, że konieczne jest sporządzenie planu sytuacyjnego i projektu architektoniczno-budowlanego. Z kolei na etapie rozpoczęcia robót należy zadbać o sporządzenie projektu technicznego i zapewnienie kierownika budowy.

Ponadto zmiany w prawie budowlanym w 2023 r. pozwolą na budowę zbiorników na wody opadowe bez pozwolenia – pod warunkiem, że ich pojemność nie będzie przekraczać 10 metrów sześciennych (i będzie wynosić co najmniej 3 metry sześcienne). To rozwiązanie ma usprawnić realizację programu „Moja Woda„.