Zrzeczenie prawa do odwołania od decyzji podatkowej będzie możliwe. Dzięki temu będziemy mogli szybciej uzyskać chociażby zwrot podatku

Podatki Prawo Dołącz do dyskusji
Zrzeczenie prawa do odwołania od decyzji podatkowej będzie możliwe. Dzięki temu będziemy mogli szybciej uzyskać chociażby zwrot podatku

Początek roku kalendarzowego, jak prawie zawsze, może przynieść kolejne zmiany w prawie podatkowym. Szykowana nowelizacja pakietu ustaw ma objąć również Ordynację podatkową. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, od 2024 roku będzie możliwe zrzeczenie prawa do odwołania od decyzji podatkowej.

Zmiany w ordynacji podatkowej

Zmiany podatków w Polsce są praktycznie tak samo częste, jak zmiany pogody. Na początku roku pisaliśmy, że rząd planuje dużą nowelizację Ordynacji podatkowej. A było to chwilę po wprowadzeniu Polskiego Ładu 3.0. Niedawno na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt zmian w prawie podatkowym. Jego nazwa brzmi „o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców”. Czy jednak rzeczywiście będą to zmiany na dobre? Według ekspertów firmy Grant Thornton warto przede wszystkim ponownie zwrócić uwagę na nowelizację Ordynacji podatkowej.

Do tej pory polskie przepisy podatkowe nie umożliwiają zrzeczenia się przez podatnika prawa do odwołania od decyzji podatkowej. Oznacza to, że po każdorazowym otrzymaniu decyzji trzeba odczekać dany okres, by się uprawomocniła. Paradoks tej sytuacji polega na tym, że dotyczy ona również… decyzji pozytywnych dla podatnika. Właśnie te przepisy mają się zmienić od 1 stycznia 2024 roku, jeśli zmiany wejdą w życie.

Na co wpłynie zrzeczenie prawa do odwołania od decyzji podatkowej?

Prawo zrzeczenia się do odwołania od decyzji podatkowej będzie przysługiwało w trakcie biegu terminu. Dzięki temu przedsiębiorca, jeśli będzie chciał, będzie mógł złożyć oświadczenie przed jej otrzymaniem. Z dniem jego skutecznego złożenia do organu podatkowego staje się ona ostateczna.

Według analityków Grant Thornton ta zmiana będzie oznaczała dla przedsiębiorców możliwość np. szybszego otrzymania zwrotu podatku. Dodatkowo może to wpłynąć pozytywnie na procedury należytej staranności w przypadku podatku VAT czy podatku u źródła. W tych sytuacjach wnioski zwykle regulowane są procedurami wewnętrznymi, a zrzeczenie prawa do odwołania jedynie usprawni proces.

Zgodnie z projektem nowelizacji przepisy dotyczące zrzeczenia prawa do odwołania od decyzji podatkowej mają wejść w życie 1 stycznia 2024 roku.