Zwolnienie bez oceny powodem do odszkodowania

Praca dołącz do dyskusji 30.06.2015
Zwolnienie bez oceny powodem do odszkodowania

Udostępnij

Michał Grązka

Cięcia kadrowe zdarzają się w każdej firmie. Jednak wielu zwolnionym przysługują wielotysięczne odszkodowania.

Za nieprzestrzeganie prawa pracownika grożą surowe kary. Polacy są tego coraz bardziej świadomi i po utracie stanowiska zyskują odszkodowania od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Setki firm przegrały w sądzie przez to, że niewłaściwie dokonywały oceny podwładnych.

Nikt nie może stracić pracy z dnia na dzień bez ważnego powodu. Najodpowiedniejszą argumentacją dla cięć kadrowych jest negatywna ocena pracownika. Ta jednak często jest wystawiana przez pracodawcę już po podjęciu decyzji o zwolnieniu. W związku z tym, może być podważona przez sąd, wraz z ustanowieniem odpowiedniej kary.

Jak powinny funkcjonować przedsiębiorstwa względem ewaluacji osób zatrudnionych? Przede wszystkim należy dokonywać okresowej oceny pracowników. Najczęściej ten obowiązek nie jest dopełniony, w związku z koniecznością odpowiedniej organizacji lub zakupu kosztownego systemu. W praktyce jednak, firmy tracą na ewentualne odszkodowania znacznie więcej.

Jakie więc szanse na pieniężną rekompensatę ma zwolniony pracownik? Jeśli wie, że nie był poddawany regularnej ocenie – duże. Sąd najczęściej nie wierzy w wystawioną „na szybko” negatywną ocenę. Także wystawiane regularnie niskie notowania pracy, ale bez odpowiednich podstaw mogą nie zostać uznane za wiarygodne.

Co więcej, w przypadku braku odpowiedniej oceny, pracownicy mogą także starać się o kolejne tysiące złotych w związku z dyskryminacją przy wypłacie pensji. Wynagrodzenie powinno być bowiem oparte na sprawiedliwym systemie oceniania.

Wiemy już jak dużo może zyskać pracownik. Ale co w takiej sytuacji mają zrobić małe firmy? Przede wszystkim, stosować systemy oceniania. Niestety, praktyka często wygląda tak, że przedsiębiorstwa zamiast tego unikają zatrudniania na etat. Pracujący na umowy o dzieło czy zlecenie niestety nie mają już tak dużych uprawnień w przypadku roszczenia odszkodowań.

Problemy z prawem pracy, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.