Nie musisz mieć mniej niż 26 lat, żeby uniknąć podatku dochodowego. Jest jeden prosty sposób

Państwo Podatki dołącz do dyskusji (47) 26.06.2019
Nie musisz mieć mniej niż 26 lat, żeby uniknąć podatku dochodowego. Jest jeden prosty sposób

Paweł Mering

Zwolnienie młodych  z PIT, jako jeden z elementów tzw. piątki Kaczyńskiego jest już bardzo bliskie realizacji. Jak się jednak okazuje, nie jest to jedyna grupa, wobec której zastosowane będzie takie ułatwienie. Zwolnienie z PIT dla marynarzy zostało oficjalnie zapowiedziane. Wszystko w imię rozwoju gospodarki morskiej.

Zwolnienie z PIT dla marynarzy

Jak podaje TVP, Rząd niedawno przyjął trzy projekty ustaw. Dotyczą one takich kwestii, jak

  • zwolnienie z PIT dla marynarzy,
  • budowa tzw. drogi czerwonej w Gdyni,
  • budowa portów zewnętrznych

Owe działania mają wpłynąć na rozwój (a według niektórych — odbicie się od dna) polskiej gospodarki morskiej.

Grzegorz Witkowski, wiceminister w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, we wtorek wyjaśnił, co składa się na owe zmiany:

Zwalniamy z podatku dochodowego marynarzy, którzy przepracowali pół roku na morzu […] projekt noweli stanowi drugi z trzech kroków, które mają zachęcić do przerejestrowania statków z tzw. tanich bander pod polską banderę. Pierwszym, była ustawa o podatku tonażowym. To była ustawa dedykowana armatorom. Dzisiaj wykonaliśmy drugi krok, czyli dedykujemy tę ustawę o podatku dochodowym dla marynarzy. Trzecim krokiem będzie ustawa, nad którą pracuje Kancelaria Prezydenta, o ZUS dla marynarzy, tak aby on był konkurencyjny i aby oni mogli przejść pod polską banderę.

Czy owe zmiany to przykład rozdawnictwa? W tym zakresie — z pewnością nie.

Stan gospodarki morskiej w Polsce

Centrum Informacyjne Rządu podaje, że europejscy armatorzy wyjątkowo chętnie korzystają z państw z „tanimi banderami”. Większość floty handlowej polskich armatorów korzysta z obcych bander. Jest to jednak umotywowane ekonomicznie — utrzymywanie floty pod Polską banderą jest niekorzystne i kosztowne.

Międzynarodowa Organizacja Morska dysponuje listą dziesięciu największych rejestrów statków pod względem zarejestrowanego tonażu na świecie. Pierwsze miejsce na owej liście ma Panama, później Liberia, Wyspy Marshalla, Singapur, Malta, a Polska jest dopiero na 109 miejscu.

Wyprzedzają nas m.in. Mongolia, Szwajcaria czy Luksemburg, które nie mają dostępu do morza.

Trudno stwierdzić, czy takie działania mogą uratować stan polskiej gospodarki morskiej. Trzeba jednak przyznać, że coś trzeba w tym zakresie zrobić.

47 odpowiedzi na “Nie musisz mieć mniej niż 26 lat, żeby uniknąć podatku dochodowego. Jest jeden prosty sposób”

  1. Przecież ten program do 26 roku życia jest po to, aby mlodych ludzi zachecic do pracy. Ile aktualnie jest historii, ze ktos konczy 5 lat studiow i nie podejmuje zadnej pracy, bo zadna go nie interesuje albo jedzie na hale do Holandii….To jest aktualnie najwiekszy problem.

      • Co naprawdę ? Chyba nie rozumiesz :) Ja nie pisze, ze nie ma dla nich pracy, bo jest dla nich pelno pracy, chodzi o to, ze oni nie chca….mam dwie osoby w rodzinie, ktore wyjezdzaja do Holandii pakować na hali :) a maja lic. i maturę ukonczone w tym roku.

  2. Problem rozwiązuje likwidacja PIT. Wpływ na budżet – dokładnie żaden. Można wywalić od 70 do 80 procent administracji skarbowej. Zamiast bawić się w kazuistykę i komplikowanie już skomplikowanego prawa, może spuścić ten haracz w kiblu, gdzie jego miejsce, a w zamian obciążyć 90% podatkiem ludzi, którzy chcą jego utrzymania?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *