500 plus od stycznia trafi w ręce ZUS-u

Finanse Rodzina Dołącz do dyskusji (32)
500 plus od stycznia trafi w ręce ZUS-u

Zmiany w 500 Plus od stycznia mogą się okazać dość znaczące. Obsługę świadczeń przejmuje bowiem Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS zapewnia o swoim przygotowaniu do realizacji nowych zadań. Świadczeniobiorcy z kolei powinni pamiętać, do którego organu kiedy należy się zwracać. Już przyznane świadczenia wciąż będą obsługiwać gminy.

Od przyszłego roku nowe wnioski o 500 Plus złożymy do ZUS, ale już przyznanymi świadczeniami zajmą się gminy

Od przyszłego roku obsługa świadczeń z programu Rodzina 500 Plus przechodzi stopniowo z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zmiany w 500 Plus od stycznia zakładają, że nowe wnioski o przyznanie świadczenia przyjmować będzie ZUS. W tym celu uruchomiono specjalny kreator wniosków na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Rozwiązanie od dłuższego czasu testowano, działa podobno prawidłowo.

Prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska przekonuje, że jej instytucja jest dobrze przygotowana do wypełniania nowych zadań. Nic dziwnego: ZUS od lat obsługuje programy zakładające wypłatę obywatelom różnego rodzaju świadczenia na masową skalę. Z pewnością poradzi sobie także z obsługą programu Rodzina 500 Plus. To właściwie aż zaskakujące, że ustawodawca pierwotnie powierzył realizację takiej operacji samorządom.

Warto jednak zaznaczyć, że już przyznane świadczenia w dalszym ciągu obsłużą gminy. Prof. Uścińska precyzuje kto powinien zwracać się do ZUS w pierwszej połowie nowego roku.

Kreator wniosków został przetestowany, działa prawidłowo i zostanie uruchomiony przez ZUS 1 stycznia 2022 r. Dotyczy to wniosków o 500 Plus dla tych rodziców, którzy nie otrzymują 500+ z gminy. Chodzi o osoby, którym dopiero urodziło się dziecko lub wrócili z zagranicy spoza Unii Europejskiej. Kreatory wniosku pomogą, krok po kroku, wypełnić wniosek, uwzględniając specyfikę danego wnioskodawcy. Tym samym wyeliminowane zostaną pomyłki na papierowych wnioskach

Brzmi stosunkowo prosto, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Jak możemy dowiedzieć się ze strony internetowej ZUS, gminy będą kontynuowały wypłaty przyznanych już świadczeń do końca okresu, na jaki je przyznano. Czyli do końca maja 2022 r., co wynika to z przyjętego przez okresu rozliczeniowego 500 Plus. W tym przypadku wszelkie sprawy związane ze świadczeniem świadczeniobiorca załatwi z pracownikami gmin.

Zmiany w 500 Plus od stycznia nie powinny przerażać świadczeniobiorców. Zwłaszcza, że ZUS deklaruje chęć pomocy także wykluczonym cyfrowo

Jakby tego było mało, w przyszłym roku wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego w ramach programu Rodzina 500 Plus wyślemy wyłącznie drogą elektroniczną. Drogą kontaktu z organem obsługującym świadczenia będą PUE ZUS, portal Empatia, oraz bankowość elektroniczna. Wszelkie pisma, informacje i decyzje ZUS przekaże nam właśnie za pośrednictwem swojej PUE.

Warto także pamiętać, że zmiany w 500 Plus od stycznia obejmują także sposób wypłaty świadczenia. Nie otrzymamy już gotówki. To oznacza, że świadczeniobiorca będzie musiał podać właściwemu organowi numer swojego rachunku bankowego.

Pytanie brzmi: czy beneficjenci 500 Plus poradzą sobie z szykowanymi od przyszłego roku zmianami? W przytłaczającej większości: z pewnością tak. Nie da się ukryć, że w naszym społeczeństwie następuje błyskawiczna cyfryzacja. Zwykle to administracja musi starać się nadążyć za obywatelami a nie na odwrót. Polacy poradzili sobie z ostatnim spisem powszechnym, więc formularze ZUS nie powinny stanowić dla nich większego problemu.

Wciąż jednak pozostaje relatywnie niewielka część społeczeństwa, która pozostaje wykluczona cyfrowo. Na szczęście w ich przypadku ZUS nie ograniczy się wyłącznie do zapewnienia możliwości złożenia wniosku przez internet. Dodatkowo Zakład deklaruje, że każda osoba będzie mogła liczyć na pomoc ZUS przy składaniu tych dokumentów. Wydaje się więc, że decyzja o powierzeniu programu Rodzina 500 Plus Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych była decyzją jak najbardziej słuszną.