Nie każdy może mieć w domu kabel, ale każdy może mieć szybki internet

Lokowanie produktu Technologie Dołącz do dyskusji (38)
Nie każdy może mieć w domu kabel, ale każdy może mieć szybki internet

Szybki internet to często już nie tylko fajna ciekawostka, ale niezbędne do pracy i rozrywki narzędzie. Zazwyczaj dobry internet kojarzył nam się z kablem. Jednak światłowód nie w każdym miejscu jest dostępny. Wtedy idealnym rozwiązaniem jest internet mobilny. 5G zamiast stałego łącza? Przy tym rozwoju technologii, to jak najbardziej możliwe.

Powiedzieć, że internet jest potrzebny w domu lub w mieszkaniu to truizm. Nowoczesne funkcjonowanie jest praktycznie niemożliwe bez podłączenia do sieci. Wiele osób internetu używa już nawet do takich czynności jak oglądanie TV czy słuchanie radia, rezygnując z tradycyjnych odbiorników i podłączeń. Do tego dochodzi coraz częstsza praca zdalna. Oznacza to, że w miejscu zamieszkania potrzebujemy już nie tylko internetu jako takiego, potrzebujemy jeszcze, żeby był szybki.

5G jako internet domowy? Coraz częściej to bardzo dobra alternatywa

Dlatego nic dziwnego, że często jedną z pierwszych kwestii, jaką chcemy załatwić w nowym domu lub mieszkaniu, jest podłączenie się do sieci. Jednak nie zawsze możliwe jest uzyskanie szybkiego stałego łącza. Czasem uniemożliwia nam to umowa, na podstawie której wynajmujemy mieszkanie, a czasem infrastruktura w niektórych częściach miast nie jest odpowiednio nowoczesna. Ten problem często dotyka też osoby, które postanawiają mieszkać pod miastem. Nawet jeżeli mają wtedy dostęp do stałego łącza, to prędkość internetu i jego jakość potrafi nie być zadowalająca.

Najlepszym rozwiązaniem może być wtedy sieć komórkowa. Zwłaszcza rozwijająca się wciąż technologia 5G, która swoim zasięgiem obejmuje coraz większą liczbę Polaków. Chociaż nadal wiele osób myśli, że 5G to jedynie ciekawostka techniczna i używać może jej garstka osób, to nie jest to prawda. Największą sieć w Polsce ma Plus – swoim zasięgiem obejmuje już ponad 19 milionów, czyli ponad połowę mieszkańców naszego kraju. A z miesiąca na miesiąc liczba stacji bazowych, których już jest ponad 3000, rośnie. 5G nie jest więc już dostępne tylko w dużych miastach. Koronowo, Józefów czy Szczekocin, nawet w takich miejscach jest już dostępna ta technologia, pozwalająca na korzystanie z internetu z bardzo wysoką prędkością, praktycznie bez opóźnień.

Chociaż do grania online czy oglądania telewizji nadal wiele osób preferuje połączenie po kablu, to najnowsza generacja internetu mobilnego także będzie do tego odpowiednia. Nie trzeba więc w takiej sytuacji obawiać się, że opóźnienia w rozgrywce online będą zbyt wielkie, albo że podłączyć będziemy mogli jedynie kilka urządzeń. W dodatku przewagą sieci komórkowej nad stałym łączem jest to, że w każdej chwili możemy go zabrać ze sobą.

Sieć 5G potrafi być bardzo szybka. Zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i dla zwykłego użytkownika

A jak szybka potrafi być sieć 5G? W Piotrkowie Trybunalskim sieci Plus udało się osiągnąć prędkość nawet 1GB/s, co jest obecnie rekordem w naszym kraju. Oczywiście odbywało się to w sprzyjających warunkach i po agregacji 5G z LTE, ale pokazuje możliwości tego typu połączeń.

Zresztą każdy, kto chociaż chwilę używał jakiegokolwiek urządzenia wyposażonego w obsługę sieci 5G, zapewne przyzna, że prędkości, jakie potrafi osiągać ta sieć, są bardzo wysokie, nawet przy zwykłym użytkowaniu przez normalnego użytkownika.

Realme 7 5G
Taki wynik udało się uzyskać w Toruniu na telefonie Realme  7. Speedtest.pl

Jeżeli jednak komuś zależy na prędkości, to najlepiej przyjrzeć się niezależnym testom, jakie zostały przeprowadzone przez RfBenchmark w wielu miastach Polski, by zobaczyć, czy prędkości, jakie osiąga 5G, są dla niego zadowalające. Obecnie liderem w praktycznie każdym teście jest Plus, który w pokonanym boju pozostawia Orange, T-Mobile czy Play.

Plus był najszybszy w:

  • Warszawie,
  • Szczecinie,
  • Poznaniu,
  • Trójmieście,
  • Olsztynie,
  • Białymstoku,
  • Wrocławiu,
  • Górnośląskim Okręgu Przemysłowym,
  • Krakowie,
  • Lublinie,
  • Rzeszowie,
  • Bydgoszczy,
  • Łodzi,
  • Radomiu.

I bardzo często te różnice były dość spore. W Bydgoszczy Plus osiągał 240 Mb/s, kiedy inne sieci osiągały 120 Mb/s jak Play lub 79 Mb/s jak T-Mobile, a Orange w ogóle nie pojawił się w zestawieniu. W Łodzi natomiast także Plus osiągał prędkości około 220 Mb/s, kiedy T-Mobile mógł pochwalić się 145 Mb/s, Orange 118 Mb/s a Play 64 Mb/s. Różnice są więc spore i jasno wskazują, kto obecnie najbardziej inwestuje w 5G.

najszybsze 5G w Polsce

Przewaga Plusa wynikać może z pasma 2600 Mhz, które jest dedykowane dla sieci 5G. Nie trzeba wtedy, jak w innych sieciach dzielić się częstotliwością z użytkownikami 4G i dzięki temu można cieszyć się najwyższą prędkością.

Telefon i router podłączony do 5G to może być najlepszy duet do używania internetu w domu i poza nim

Doszliśmy zatem do czasów, kiedy internet 5G może być realną konkurencją wobec stałego łącza. Zwłaszcza że obok rozwoju samej sieci, mamy też coraz więcej telefonów, które działają w tej najnowocześniejszej technologii. Mając więc w domu router 5G, a w kieszeni smartfon obsługujący tę sieć, możemy mieć szybki internet praktycznie non-stop.

najszybsze 5G w Polsce
Przykładowe telefony, które obsługują sieć 5G i są dostępne w Plusie

Jeżeli więc ktoś zastanawia się dziś nad tym, jak łączyć się z internetem w domu, pracy czy na spacerze, to nie można już pomijać sieci 5G. Zwłaszcza że jej rozwój będzie tylko przyśpieszał. Z drugiej strony jej możliwości też będą coraz lepiej wykorzystane. Zawsze tak jest, że za rozwojem technologicznych możliwości podążają twórcy oprogramowania. Już dziś normą jest, że filmy oglądamy nie w linearnej TV, a w aplikacji internetowej. Że robimy to nie tylko na telewizorze, ale też na działce pod drzewem czy czekając na pociąg na dworcu. Warto więc zawsze być podłączonym do tej sieci, która daje największe możliwości.

Artykuł powstał we współpracy z siecią Plus