To nawet zabawne, że na Podkarpaciu, w bastionie PiS, jest największy odsetek ludzi, którzy nie płacą abonamentu RTV

Państwo Podatki Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (198)
To nawet zabawne, że na Podkarpaciu, w bastionie PiS, jest największy odsetek ludzi, którzy nie płacą abonamentu RTV

Nie ma co udawać, że publiczne media służą obecnie czemukolwiek innemu, niż propagandzie. Najbardziej bolesny w tym jest fakt, że media te są finansowane z publicznych pieniędzy i dziwnego tworu, jakim jest abonament RTV. Co zabawne, największy odsetek ludzi, którzy nie płacą abonamentu, jest na Podkarpaciu.

Abonament RTV to taka dziwna konstrukcja, która jest w zasadzie niczym innym, jak ukrytym podatkiem „za media”. Raz na jakiś czas w mediach przebrzmi kampania społeczna, która ma zachęcić do płacenia abonamentu. Niemniej jednak rzeczywistość jest brutalna. Nie lubimy płacić abonamentu i według różnych szacunków, z tego obowiązku nie wywiązuje się około połowa Polaków. Dla mediów to akurat nic strasznego, bo rząd zawsze znajdzie dodatkowe miliony, żeby zasilić kasę telewizji. Szkoda tylko, że można znaleźć setki innych sposobów na wydanie tych pieniędzy. Każdy z nich będzie lepszy niż finansowanie mediów publicznych.

Jako społeczeństwo nigdy nie lubiliśmy płacić abonamentu. Dlatego zupełnie nie dziwią mnie kalkulacje, które wykonał portal money.pl. Wynika z nich, że tego podatku nie płaci blisko połowa z nas. Praktycznie w każdym gospodarstwie domowym znajduje się telewizor. Na 13,5 mln polskich gospodarstw domowych, aż 96,4 % posiada odbiorniki telewizyjne. Zarejestrowanych jest jedynie połowa. Teoretycznie wpływy z abonamentu powinny wynosić około 3 miliardów złotych w skali roku. Obowiązek zapłaty abonamentu wynika z samego faktu posiadania w domu odbiornika, a nie od tego, co na nim oglądamy. Tymczasem wpływ z abonamentu wynosi „zaledwie” 777 milionów złotych. Jak widać, niepłacenie abonamentu to spore straty w budżecie mediów.

Abonament RTV – najgorzej płacą na Podkarpaciu

Redakcja money.pl przeanalizowała dane dotyczące wpływu z opłat abonamentowych w poszczególnych województwach. W kalkulacjach uwzględniono również emerytów i rencistów, którzy w większości przypadków są zwolnieni z obowiązku płacenia abonamentu. Wyniki są bardziej niż zastanawiające. Okazuje się, że najbardziej sumiennie abonament płacą mieszkańcy województwa śląskiego. W 2018 roku zapłaciło go aż 61,7% wszystkich gospodarstw domowych. Z kolei najgorzej wypada… Podkarpacie. Wydawałoby się, że bastion wyborców Prawa i Sprawiedliwości będzie najchętniej płacił abonament. Tymczasem, jak wynika z obliczeń money.pl, zaledwie 45,9% gospodarstw tego rejonu płaci abonament. Sąsiednie województwa wcale nie wypadają lepiej. Świętokrzyskie oraz lubelskie to odpowiednio 49,5% i 49,3%. Blado wypada też małopolskie, gdzie wynik wyniósł 52,6%.

Rada Języka Polskiego w grzecznych słowach nazwała TVP szczujnią

Pozytywnie wyróżniają się natomiast mieszkańcy województw wielkopolskiego, mazowieckiego i opolskiego. Odsetek płacących wynosi tam odpowiednio 59,6%, 58,2% oraz 58,6%. Informacje te zbiegają się w czasie z doniesieniami Poczty Polskiej, która chwali się akcją wymierzoną w niepłacących abonament. W pierwszym kwartale tego roku wysłano 64 tysiące wezwań do zapłaty i wystawiła 14 tysięcy tytułów wykonawczych. To zdecydowanie mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Sytuacja jednak nie zmieni się, jeżeli podmiotem uprawnionym do egzekwowania abonamentu w dalszym ciągu będą pracownicy poczty. Chociaż może lepiej nie podsuwać takich pomysłów rządzącym i niech zostanie tak, jak jest. Paski TVP nie są warte złamanego grosza.