MF wyjaśnia, co z amortyzacją budynków i lokali mieszkalnych. Odpisy będą możliwe też w 2022 r., ale pod pewnymi warunkami

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (17)
MF wyjaśnia, co z amortyzacją budynków i lokali mieszkalnych. Odpisy będą możliwe też w 2022 r., ale pod pewnymi warunkami

Polski Ład przyniesie zakaz amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych. Pierwotnie amortyzacja miała być możliwa jedynie do końca tego roku. Ostatecznie jednak Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską potwierdza, że amortyzacja budynków i lokali mieszkalnych będzie możliwa do końca 2022 r. Warto jednak zaznaczyć, że nie we wszystkich sytuacjach. 

Amortyzacja budynków i lokali mieszkalnych do końca 2022 r. Pod pewnymi warunkami

Obecnie amortyzacja jest dokonywana zarówno przez podatników PIT jak i CIT. Rządzący musieli jednak dojść do wniosku, że dla budżetu państwa jest to rozwiązanie nieopłacalne. Wszystko przez to, że dochody uzyskiwane z tytułu wynajmu mieszkań są bliskie zeru. Dlaczego? Wartość dokonywanych odpisów amortyzacyjnych, zmniejszających dochód do opodatkowania, jest bliska wartości przychodów osiąganych z najmu mieszkania. Prawdopodobnie to właśnie to było główną przyczyną wprowadzenia zakazu amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych już od przyszłego roku. Po zmianach amortyzacji nie będą podlegały budynki mieszkalne, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy.

Bardzo szybko zaczęto się jednak zastanawiać, co z przepisami przejściowymi – które mogłyby pozwolić na dokończenie amortyzacji rozpoczętych już inwestycji. M.in. o to zapytała również posłanka Agnieszka Pomaska w interpelacji poselskiej.

W odpowiedzi Ministerstwo Finansów potwierdziło jednak, że mimo iż zmiany w prawie wchodzą w życie od 1 stycznia,  amortyzacja budynków i lokali mieszkalnych do końca 2022 r. będzie możliwa. Jak możemy przeczytać,

Na podstawie przepisu przejściowego podatnicy będą mogli do końca 2022 r. zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od budynków i lokali mieszkalnych, nabytych lub wytworzonych przed 1 stycznia 2022 r. Podatnicy, którzy „będą w trakcie amortyzacji” budynków i lokali mieszkalnych nabytych lub wytworzonych do 31 grudnia 2021 r., będą mogli kontynuować amortyzację tych składników, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2022 r.

Tym samym to dobra wiadomość dla podatników „w trakcie amortyzacji”. Jeśli jednak budynek lub lokal mieszkalny będzie nabyty lub wytworzony po 1 stycznia 2022 r., amortyzacja nie będzie możliwa.

Ministerstwo zasłania się negatywnym wpływem amortyzacji na rynek mieszkaniowy

W odpowiedzi na interpelację poselską Jan Sarnowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów wskazuje również, że obecne przepisy amortyzacyjne mają mieć negatywny wpływ na rynek mieszkaniowy. Zdaniem MF dzięki nim inwestowanie w lokale mieszkaniowe stało się rentownym narzędziem do inwestycji kapitałowych. To z kolei ma wpływać na wzrost cen lokali i budynków mieszkalnych.

O ile można przyjąć, że podwójna preferencja w podatku PIT faktycznie zachęca do inwestowania, o tyle można wywnioskować, że zdaniem MF to jedna z głównych przyczyn wzrostu cen na rynku nieruchomości. Tymczasem powodów jest znacznie więcej. Dodatkowo rządzący mogliby zdecydować się na wprowadzenie znacznie efektywniejszych rozwiązań – rozpoczynając od wdrożenia rozwiązań prawnych dotyczących REIT-ów, przez zapowiadany podatek od zysku ze spekulacji, na podatku katastralnym (ale rozsądnie skonstruowanym) – skończywszy.