Wyższa składka zdrowotna to nie jedyny problem przedsiębiorców, jeśli chodzi o zmiany, jakie niesie za sobą Polski Ład. Jeśli proponowane zmiany wejdą w życie, problem mogą mieć także osoby prowadzące działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu. Chodzi o projektowany zakaz amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych.
Zakaz amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych. Kolejny problem dla przedsiębiorców
Liniowa składka zdrowotna, nabycie sprawdzające, możliwość zatrzymania przez KAS samochodu służbowego czy laptopa na kilkadziesiąt godzin – to niestety nie jedyne problemy czekające na przedsiębiorców, jeśli założenia Polskiego Ładu wejdą ostatecznie w życie. Kolejnym jest zakaz amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych.
Obecnie amortyzacja jest wygodnym rozwiązaniem zarówno dla osób prowadzących działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu jak i podmiotów wynajmujących mieszkania i lokale. Dokonywana jest zarówno przez podatników PIT jak i CIT. Co ważne, jeśli np. tylko część mieszkania czy budynku służy wykonywaniu działalności gospodarczej, to odpisów amortyzacyjnych dokonuje się proporcjonalnie od tej części. Zakaz amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych proponowany w Polskim Ładzie mógłby ukrócić tę praktykę – i to już od 1 stycznia 2022 r.
Skąd taka propozycja zmian? Rządzący doszli najwyraźniej do wniosku, że amortyzacja generuje straty dla budżetu państwa. W uzasadnieniu można przeczytać, że dochody uzyskiwane z tytułu wynajmu mieszkań są bliskie zeru, ponieważ wartość dokonywanych odpisów amortyzacyjnych, zmniejszających dochód do opodatkowania, jest bliska wartości przychodów osiąganych z najmu mieszkania.
MF ma zresztą jeszcze jeden argument za wprowadzeniem zakazu amortyzacji – i jest nim wzrost cen nieruchomości. Zdaniem przedstawicieli ministerstwa obecne przepisy dotyczące amortyzacji sprzyjają zakupom mieszkań w celach zarobkowych. To z kolei prowadzi do zmniejszenia podaży mieszkań dla osób, które chciałyby kupić nieruchomość w celach mieszkalnych. Przy dużym popycie (i innych czynnikach) prowadzi to z kolei do wzrostu cen mieszkań.
Stracą nie tylko przedsiębiorcy
Niekorzystne dla przedsiębiorców zmiany zakładane przez Polski Ład (w tym właśnie zakaz amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych) prawdopodobnie odbiją się jednak nie tylko na przedsiębiorcach. Osoby prowadzące własny biznes, zmuszone płacić więcej (lub pozbawione np. możliwości odpisów amortyzacyjnych) niemal na pewno zdecydują się na podwyżki cen usług czy wyższe ceny najmu. Nie pomaga zresztą rosnąca inflacja – która również wpływa na podejmowanie przez przedsiębiorców decyzji tego rodzaju. Najwyraźniej jednak rządzący przymykają oczy na potencjalne skutki proponowanych rozwiązań – i biorą pod uwagę jedynie końcowy efekt dla budżetu państwa.