Efekt Polskiego Ładu. Co piąta firma boi się bankructwa

Biznes Codzienne Firma Podatki dołącz do dyskusji (77) 24.01.2022
Efekt Polskiego Ładu. Co piąta firma boi się bankructwa

Jerzy Wilczek

Sytuacja ekonomiczna w Polsce pełna jest paradoksów. Choć gospodarka jest rozpędzona, wszyscy są pełni obaw. A w 2022 r. bankructwa firm mogą się wręcz posypać. Zwłaszcza tych najmniejszych.

Jak wynika z najnowszej analizy Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, plajty boi się już niemal co piąta firma w kraju.

Zwykle najwięcej obaw mają mniejsze przedsiębiorstwa, zatrudniające najwyżej 49 osób. Jeśli chodzi zaś o branże, najbardziej niewypłacalności boją się przedstawiciele usług, budownictwa oraz transportu.

Bardzo napięta jest sytuacja w budowlance. To też paradoks, bo przecież ciągle mamy w Polsce boom budowlany. Jednak niemal 40 proc. firm z tej branży obawia się, że 2022 r. będzie ostatnim dla ich działalności. Tu sytuacja jest bowiem złożona i skomplikowana. Materiały budowlane są rekordowo drogie, rąk do pracy ciągle nie ma – a na dodatek są coraz poważniejsze zatory w płatnościach.

Większości branż zagraża jednak przede wszystkim co innego.

Bankructwa firm przez Polski Ład?

Co najbardziej budzi obawy przedsiębiorców i każe im zadawać sobie pytanie, czy uda im się przetrwać? Tak, odpowiedź jest stosunkowo prosta: przede wszystkim Polski Ład. Niestety, nie udało się go na razie do końca anulować, przynamniej w części dla przedsiębiorców.

Jak wynika z badania BIG InfoMonitor, aż 45 proc. ankietowanych przedsiębiorstw pytanych o powód ewentualnego bankructwa w tym roku, wskazało właśnie przede wszystkim zmiany prawno-podatkowe.

Dopiero na kolejnych miejscach znalazły się takie czynniki, jak obawy o spadek popytu, inflacja czy problemy z pracownikami.

Jeśli więc naprawdę niebawem zaczną spływać doniesienia o zamknięciach czy bankructwach firm, będzie można to spokojnie uznać za efekt Polskiego Ładu.

Trudno zresztą się dziwić. Ostatnio w mediach najwięcej mówiło się o problemach mniej zamożnych grup (nauczycieli czy emerytów) z Polskim Ładem. A przecież podatkowa rewolucja najbardziej uderza w przedsiębiorców, zwłaszcza tych mniejszych. I co ciekawe, w tym zakresie mowy o „poprawianiu” Polskiego Ładu nie ma.

A zmiany podatkowe stawiają pod znakiem zapytania wieloletnie biznesplany, ale i uderzają w doraźną sytuację polskich firm. Nie mówiąc już o niepewności. Polskiego Ładu nikt w końcu nie rozumie. Skoro tak, ryzyko dostania jakieś kary od skarbówki jest ogromne. Kar co prawda ma raczej nie być, ale czy naprawdę można mieć co do tego pewność?